Сім ключових новел Закону України «Маски-шоу стоп»

08.08.2018 12:13 72 0
Сім ключових новел Закону України «Маски-шоу стоп»
Зміни стосуються, як проведення слідчих дій, так і ініціювання різного роду «формальних» кримінальних проваджень, єдиною метою яких є лише тиск та вимагання. Вони значно зменшують неправомірні можливості «бізнесменів» у погонах. Пропоную розглянути сім ключових новел.
  1. Нові правила проведення обшуків. Слідчі зобов’язані проводити відео фіксацію обшуку та допускати адвокатів. У випадку порушення – всі докази отриманні під час обшуку є недопустимими, тобто не мають доказової сили. Важливо – адвокат має право власної фіксації, що автоматично стає доказом.
Що це дасть? По-перше, слідчі не матимуть можливість щось підкинути. По-друге, оскільки в приміщенні буде адвокат, це виключає можливість залякування співробітників та намагання схилити їх до «співпраці», наприклад, оговорити керівництво компанії.
  1. Заборона вилучення інформаційних носіїв та комп’ютерної техніки (жорсткі диски, сервера, телефони і т.д.). Забрати сервер – це найпростіший спосіб зупинити бізнес. Рекетири з посвідченнями, розуміючи таку можливість, активно цим зловживали.
Але закон одночасно встановив ряд виключень щодо цієї заборони. Слідчий, при умові наявності дозволу суду, може вилучити об’єкти: (а) необхідні для проведення експертизи, (b) якщо вони є знаряддям вчинення злочину або отримані, в результаті скоєння правопорушення (наприклад, вкрадений телефон чи встановлений на комп’ютері банк-клієнт, через який здійснювали «обнал»), (с) доступ до них обмежується власником, зокрема, шляхом наявності паролю. Незважаючи на такі широкі виключення, загалом норма має забезпечити недоторканість комп’ютерної інфраструктури офісу. Треба бути готовим надати коди від серверів, комп’ютерів та телефонів, а також допустити копіювання інформації з них. До речі, СБУ та НАБУ вже мають спеціальні портативні прилади, які деблокують мобільні телефони та автоматично перевіряють наявність в них ключових слів та чисел.
  1. Посилено вимоги до отримання дозволу на обшук. По-перше, впроваджується аудіо і відео фіксація розгляду клопотання слідчого у суді. Це виключить можливість подання необґрунтованих клопотань. Слідчий буде вимушений довести важливість свого бажання «прийти в гості», а суддя буде більш уважніший до цих аргументів, оскільки цей запис у майбутньому може бути предметом дослідження дисциплінарною палатою Вищої ради правосуддя.
По-друге, заборона повторного звернення у випадку отримання відмови судом раніше. На практиці були випадки, коли слідчі п’ять разів намагалися отримати дозвіл на обшук, сподіваючись, що їх клопотання потрапить до більш лояльного до них судді. У поєднанні з новими правилами обшуку, це має призвести до зменшення «непрошених гостей у погонах» та випадків блокування діяльності компаній.
  1. Впроваджено право оскарження дії слідства, які порушують чи обмежують права бізнесу (вилучення майна, документів інше). Раніше таке право було лише у сторони кримінального процесу (підозрюваний, потерпілий), що штучно виключало можливість компанії у законний спосіб  припинити тиск на неї.
  2. Блокування процесу порушення кримінальних проваджень різними органами з одного того самого приводу безкінечну кількість разів.
Жоден орган не може проводити розслідування, а справа підлягає припиненню,  якщо з цих самих обставин раніше вже винесено постанову про закриття.
  1. Передбачено можливість закриття «формальних» кримінальних проваджень, які роками «висіли» в реєстрі та дозволяли в будь-який момент вчиняти слідчі дії, і відповідно тримали бізнес в напрузі. Слідство тривало, справи зміняли слідчих та прокурорів, які в свою чергу генерували нову активність, з метою поповнення власної каси, якщо не грошима, то хоча б талонами на бензин.
  2. Закон передбачає створення спеціальної комісії при Кабміні, яка узагальнюватиме практику дій правоохоронців щодо бізнесу та надаватиме обов’язкові до розгляду рекомендації. Закон не містить чітких повноважень такої комісії, але наявність такого інструменту дозволить впливати на ситуацію.
Зміни вибивають з рук корупціонерів інструменти тиску та шантажу на бізнес. Обшуки під камеру та у присутності адвокатів, неможливість вилучити сервера та комп’ютери, блокування ініціювання пустих та безперспективних кримінальних проваджень мають знизити неправомірне втручання правоохоронців у ділову активність. Заступник начальника головного територіального управління юстиції з питань державної реєстрації – начальник Управління державної реєстрації Головного територіального управління юстиції у Закарпатській області Маріанна Готра

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!