Побачити зорі в усій красі: на Закарпатті створюють парк темного неба

10.02.2022 15:10 664 0
Побачити зорі в усій красі: на Закарпатті створюють парк темного неба

У світі існує чимало парків темного неба, де можна споглядати зірки у первозданній красі. Уперше подібний парк створюють і в Україні, в Ужанському національному парку на Закарпатті.

Тут вже впродовж року здійснювався проект громадської організації «Інститут розвитку Карпатського регіону» «Карпатське зоряне небо» за підтримки європейської програми «Польща-Україна-Білорусь», пише Олександр Гаврош.

Через так зване світлове забруднення спостерігати зоряне небо у населених пунктах неможливо. Для цього потрібні спеціальні місця, вільні від штучного освітлення.

Докторка технічних наук, професорка УжНУ Наталія Каблак розповідає, що у світі астротуризм – дуже популярний.  Наприклад, у планетарій сусідньої словацької Сніни екскурсії розписані на місяці наперед. Тому й виник задум створити на Закарпатті місцину, де можна оглядати зоряне небо у всій красі. 

На горі Явірник у рамках проекту було промарковано туристичний маршрут «Карпатська зоряна стежка» — від притулку до вершини. Встановлені й інформаційні стенди. У майбутньому біля притулку планують встановити стаціонарний телескоп, де всі охочі зможуть милуватися нічним небом. Нині телескопи на Закарпатті є лише в Ужгороді та Деренівцях, але доступ до них обмежений.

Знято короткий промоційний фільм, який розповідає про унікальну програму «Карпатське зоряне небо». Проводиться робота з місцевими органами влади, аби в прилеглих населених пунктах встановлювати правильне освітлення, яке не буде приглушувати світло зірок. Унікальність закарпатського парку темного неба в тому, що він з’єднався на кордоні з польським та словацьким. Такого триєдиного парку більше у світі немає.

Стратегія розвитку астротуризму на Закарпатті підготовлена на десять років уперед. Тож після завершення цієї програми, робота продовжуватиметься в іншій  — на цей раз у «Зоряному шляху», де нашими партнерами виступають угорські та словацькі науковці.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!