Плюс субсидія – мінус соцдопомога. Як Кабмін змінив умови державних виплат

26.07.2020 12:39 1011 0
Плюс субсидія – мінус соцдопомога. Як Кабмін змінив умови державних виплат

Формально новий порядок потрібен, щоб запустити прийнятий минулого місяця закон "Про підвищення соцгарантій для окремих категорій осіб". Останній передбачає, зокрема, збільшення виплат на дітей і спрощення процедури отримання допомоги (документи можна подати онлайн). Але насправді зміни торкнуться всіх одержувачів соціальної допомоги.

Відтепер для всіх видів соціальної допомоги застосовуватимуть загальний порядок розрахунку базової складової – сукупного доходу сім’ї. З 1 липня набули чинності зміни до законодавства про соцзабезпечення. 22 липня Кабмін постановою №632 переписав під зміни свою нормативну базу. Розрахунок сукупного доходу Уніфіковано розрахунок сукупного доходу сім’ї для отримання всіх видів соцдопомоги, де цей показник враховується, і житлових субсидій. Тобто це допомога малозабезпеченим сім’ям, сім’ям з дітьми, одиноким матерям. До сукупного доходу не включають такі соцвиплати:
 • частину виплати при народженні та усиновленні дитини, яка виплачується разово (10 320 грн);
 • разову винагороду при присвоєнні статусу “Мати-героїня”;
 • держдопомогу дітям-сиротам, позбавленим опіки, над якими встановлено опіку чи піклування;
 • адресну допомогу внутрішньо переміщеним особам на проживання і оплату ЖКП;
 • компенсація в рамках послуги “муніципальна няня”;
 • соцдопомогу з надбавкою на догляд за дитиною з інвалідністю підгрупи А.
Туди теж не входять сплачені та отримані аліменти, держдотація на вирощування молодняка великої рогатої худоби, доходи від депозитів, благодійна допомога, вартість санаторних путівок по реабілітації, компенсація завданої на роботі шкоди здоров’ю, “пакет малюка”. До сукупного доходу включатимуть:
 • зарплату, стипендію, допомогу по безробіттю;
 • грошові перекази з-за кордону;
 • виплати фондів соцстрахування;
 • задекларовані доходи;
 • доходи ФОПів;
 • доходи від реалізації молока та молочної сировини (в розмірі 30%);
 • житлові субсидії та пільги на оплату ЖКП, придбання палива та скрапленого газу. Не враховуватимуть цю складову тільки в тому випадку, якщо подаються документи на оформлення субсидії;
 • грошове забезпечення військовослужбовців. Виняток – грошове забезпечення та інші виплати, які вони отримують безпосередньо під час участі в АТО/ООС.
Останні два пункти – нововведення. Допомога малозабезпеченим – це різниця між прожитмінімум для сім’ї та її середньомісячним доходом. Чим вищим є останній, тим меншим буде розмір допомоги. За підсумками 2019 року в Мінсоцполітики заявили, що середній розмір субсидії склав 1,2 тис. грн. Тобто при зверненні за соцдопомогою, дохід малозабезпеченої сім’ї, сім’ї з дітьми, матері-одиначки стане важчим на розмір одержуваної субсидії, в середньому на таку суму. Допомога малозабезпеченим з нюансами З 1 липня в законі про допомогу малозабезпеченим сім’ям з’явилися й інші нововведення, які також сприяють скороченню розміру виплати. По-перше, зі ст. 5 профільного закону (про розмір державної соцдопомоги малозабезпеченим) прибрали норми про збільшення забезпечення прожитмінімуму на кожну дитину в повній сім’ї (на 10%), на дитину в неповній сім’ї, а також на дитину, батьки (один або обидва) якої мають інвалідність I або II групи (на 20%). Крім того, розмір допомоги збільшувався на кожну дитину до 13 років на 250 грн, від 13 до 18 років – на 500 грн. Хоча закон, який подавав ще Кабмін Олексія Гончарука, називається “про підвищення соціальних гарантій”, в Головному науково-експертному управлінні ВР авторів і парламентаріїв відразу попереджали: скасування норм суперечить заявленій в законі цілі та Конституції. Йдеться про те, що прийняті закони не можуть звужувати права і свободи (ст. 22 Основного закону). Але це рішення, мабуть, повинно компенсуватися іншим. До 1 липня розмір виплати малозабезпеченим не міг перевищувати 75% прожитмінімуму для сім’ї, а з усіма підвищеннями на дітей – не більше прожитмінімуму. Зараз залишили норму, що розмір виплати не може бути вищим за прожитмінімум для сім’ї. Крім того, зріс розмір допомоги дітям, над якими встановлено опіку чи піклування. По-друге, в ст. 1 закону розростається термін “сім’я”. Сімейний кодекс, та й закон про допомогу малозабезпеченим від початку вважають такою осіб, що проживають разом, пов’язані побутом, взаємними правами та обов’язками. Але з 1 липня в закон додали список тих, хто включається до складу сім’ї. Відповідно, разом з їх доходом і де б вони не знаходилися. Це чоловік, дружина, рідні та усиновлені діти до 18 років. Також до її складу включають дітей, які не перебувають у шлюбі та вчаться на денному стаціонарі, у віці до 23 років. Де вони живуть, зареєстровані та знаходяться значення не має. Якщо вони отримують стипендію, підробляють і при цьому, наприклад, живуть в іншому місті, всі доходи підтягуються до сукупного доходу сім’ї та її шанси на виплату знижуються або взагалі сходять нанівець. Допомога одиноким матерям Кабмін не тільки затвердив положення про розрахунок сукупного доходу сім’ї, а й поправив свою нормативку з різних видів допомоги. В тому числі, й у порядку виплат сім’ям з дітьми та матерям-одиначкам. До урядового рішення, для отримання соцдопомоги мати-одиначка мала подавати до органів соцзахисту:
 • заяву;
 • виписку з держреєстру актів цивільного стану з реєстрації народження дитини;
 • копію свідоцтва про народження дитини;
 • довідку про реєстрацію місця проживання.
Тепер потрібно буде подати декларацію та довідку про доходи, якщо в декларації є такі, що їх не бачать податкова, Пенсійний фонд, фонди соцстрахування. Також в нормативці з’являються причини, з яки одинокій матері можуть відмовити у допомозі. Тепер вони аналогічні причинам відмови в допомозі малозабезпеченим сім’ям:
 • в складі сім’ї є безробітні повнолітні, які не служать в армії, не вчаться, не зареєстровані в службі зайнятості або шукають роботу понад три місяці;
 • протягом року перед зверненням хтось із членів сім’ї купив ділянку землі, житло, транспортний засіб, будівельні матеріали, послуги на суму понад 50 тис. грн;
 • у власності сім’ї є ще одне житло, більше одного автомобіля або транспортного засобу, випущеного менше як 15 років тому.
Методика підрахунку сукупного доходу тепер загальна, тому якщо мати-одиначка оформила субсидію, отримує більш-менш прийнятну зарплату, живе з батьками, у яких є будиночок в селі, допомогу вона може й не отримати. Виплати одинокій матері припинять, якщо вона більше ніж на два місяці відправиться на заробітки за кордон. Відстежити це буде просто. Органам соцзахисту максимально спрощують моніторинг і вони в десятиденний термін безкоштовно отримують інформацію про доходи, транспортних засобах, перетин кордону, коли оформляють соцдопомогу сім’ям з дітьми або перевіряють дані під час виплат. До речі В урядових рішеннях про виплати сім’ям з дітьми, по догляду, одиноким матерям з’являється порядок повернення соцдопомоги. Якщо було подано неправдиві дані, відбулися зміни у складі сім’ї і про це не повідомили, приховуються обставини, які впливають на призначення і виплату, органи соцзахисту калькулюють, яку суму потрібно повернути, і повідомляють про це одержувача. Той повинен повернути гроші в повному обсязі. Інший варіант і якщо вийде узгодити з соцорганами, за рахунок майбутніх виплат в повному обсязі або за рахунок 20% від щомісячних соціальних виплат. Якщо немає можливості повернути – гроші стягнуть через суд.

Джерело

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...