Завантажити мобільний додаток Завантажити мобільний додаток

Головна » Життя

Олександр Духнович – 216- й день народження великого будителя відзначає русинська спільнота

Пророчі рядки великого поета, педагога, громадського діяча й філософа Олександра Духновича стали духовною спадщиною русинської спільноти

«Я Русин бил, єсмь, и буду,

Я родився Русином,

Честний мій рід не забуду,

Останусь єго сином…»

О. Духнович

ВРУЧАНІЄ, 1850

Олександр Духнович, працюючи нотаріусом Ужгородської консисторії Мукачівської єпархії, де він отримав доступ до бібліотек, в яких містилося багато літератури, зрозумів у якому приниженому становищі знаходиться освіта на території сучасного Закарпаття, – де основи основ, які повинні надаватися дітям у початкових класах, зводяться до незрозумілих предметів та  жорсткої системи муштри, а не виховання.

У центрі філософії О. Духновича –  пробудження народу, русинів, підвищення їхньої національної самосвідомості, усвідомлення ролі господаря землі, – знаходиться вчитель.

Саме педагога О.Духнович поставив на передову, підкреслив його надважливе значення у вихованні цілих поколінь русинів.

Так, Олександр Духнович, священник та син священника з с. Тополя Пряшівського повіту (тепер Гуменського округу в Словаччині), присвятив своє життя просвітницькій діяльності, служіню русинській спільноті.

Основоположною є його педагогічна праця  «Книжица читальная для начинающих», видана в 1847 році мовою, простою, зрозумілою для дітей та їх батьків.

Вже в 1851 році Духнович друкує підручник з географії для народної школи – «Краткий землепис для молодих русинів». В 1853 році виходить друком наступна книга – «Сокращенная грамматика письменного русского языка», а в 1857 році – «Народная педагогия в пользу училищ и учителей сельских».

Ідея народності знайшла своє відображення у створених Духновичем для народної школи підручниках. Його головна праця – «Народная педагогия» – була першим педагогічним і методичним посібником для вчителів народних шкіл не тільки краю, а й усієї території сучасної  Західної України.

Написана у формі питань та відповідей вона була призначена для того, щоб надати вчителям та батькам корисні поради. В книжці було популярно викладено засади виховання. Мету і завдання виховання Олександр Васильович вбачав у формуванні громадянина й патріота, людини освіченої, фізично й морально здорової. І відповідно до цих завдань він розробив основи розумового, морального і фізичного виховання учнів.

Що стосується розумового виховання, то автор вважав, що учні самі повинні засвоїти певне коло знань, що допоможе в майбутньому розвинути їхні пізнавальні здібності.

Розумове виховання тісно пов’язано з моральним, у процесі якого діти вчаться розрізняти в житті чесне і нечесне. І тому Олександр Духнович закликав виховувати в дітях почуття власної гідності, порядність, доброзичливість, дисциплінованість.

Його наукову творчість та поетичну спадщину глибоко вивчають у країнах Європи.

У збірнику «Олександр Духнович: Збірник матеріалів наукової конференції, присвяченої 100-річчю з дня смерті (1865-1965)» (Пряшів, 1965) вміщено виступи науковців Праги, Братислави, Києва, Берліна, Пряшева, Львова та Ужгорода на науковій конференції, яка була організована з метою глибшого пізнання спадщини О. Духновича.

А для  всіх русинів, які зараз мешкають у країнах Європи, Канаді, США – Олександр Духнович навіки буде батьком, великим просвітителем, носієм етнічної пам’яті.

Нагадаємо, Іван Чубирко закликає закарпатських народних депутатів не голосувати за “мовний закон”

Читайте також:Професія на будь-який смак: в Ужгороді відбувся ярмарок вакансій (ВІДЕО)


загрузка...
Реклама
Реклама
Loading...