Одноразові пакети стали платними: наскільки це ефективно у боротьбі з пластиковою залежністю та яку альтернативу обрати

11.12.2021 18:46 3216 2
Одноразові пакети стали платними: наскільки це ефективно у боротьбі з пластиковою залежністю та яку альтернативу обрати

Вчора, 10 грудня стартував перший етап заборони на безкоштовне поширення пластикових пакетів. Натомість ввели реалізацію пакетів за гроші - безкоштовне розповсюдження забороняється.

Відповідний закон президент Зеленський підписав 7 червня 2021 року.

Редакція Перший.com.ua поцікавилися у президентки Міжнародного молодіжного руху School Recycling World Юлії Мархель наскільки ефективними будуть такі міри уряду та яку альтернативу обрати пластиковим пакетам.

- Покупцям магазинів АТБ одноразові пакети пропонують по 12 копійок, а пакет без ручок обійдеться в 9. Як ви вважаєте, чи достатня це вартість аби стати реальною мотивацією відмовитися від пластикових пакетів?

“Ні, це не достатньо висока ціна. Те що було запропоновано спочатку, а саме 2-3 гривні за пакет, було правильним рішенням. Якщо брати міжнародну практику, коли в Ірландії й Данії зробили часткову заборону і поставили 12-15 центів за один пакет, за рік 75% громадян перестали купувати одноразові пакети”.

Юлія Мархель вважає, що наразі основне завдання не просто позбутися одноразових пакетів, а зменшити об'єми сміттєзвалищ.

“Якщо брати загальну світову статистику, то зі 100% всього сміття, 10% становить одноразовий пластиковий поліетилен. Зараз в Україні йде перехідний період, однак я вірю в повну заборону”.

Президентка Міжнародного молодіжного руху School Recycling World рекомендує замінити у побуті одноразові пластикові пакети на еко торбинки.

“Єдина альтернатива це все, що є багаторазовим. Виготовити багаторазові мішечки дуже легко і не займає багато часу, їх не обов'язково купляти. Я сама шила торбинку, це зайняло у мене 8 хвилин.
Ми говоримо не тільки про екологічно-соціальну відповідальність громадян, а й про естетику та турботу про власне здоров'я. Зберігати овочі та фрукти у пластикових пакетах небезпечно, адже це мікропластик, який рано чи пізно все одно розкладається і потрапляє в наш організм”.

Юлія вважає, що закон про заборону в Україні пластикових пакетів може стимулювати до більш масштабного виробництва багаторазових пакетів.

Екоактивіст із Закарпаття та член ГО «Chysto.de» Тарас Чохрій теж підтримує заборону поширення на безкоштовне поширення пластикових пакетів.

- На твою думку, на скільки такі зміни вплинуть на екосвідомість закарпатців, чи стане це додатковою мотивацією відмовитися під одноразових поліетиленових пакетів?

"На жаль, наша ментальність побудована так, що ми в першу чергу беремо те, що нам дають безкоштовно і побільше, не задумуючись про глобальні наслідки. Скажемо так, живемо вже і сьогодні. Але тут виникає дисонанс. Жити вже і сьогодні не думати про наслідки й хотіти кращого своїм дітям і внукам.
Якщо підсумувати, то ці зміни - це хіба перший етап на шляху до великих змін в поводженні з вторинними відходами, і далеко не останній" - зазначає Тарас.

Однак, позитивно налаштовані геть не всі краяни. Закарпатка Наталія Сентимрей вважає, що більшість українців нададуть перевагу поліетилену, аніж багаторазовій еко торбинці.

"Сьогоднішня влада працює не комплексно. Займатися коренем проблеми - дуже дорого. Щоби перевчити людей на щось нове необхідно не кілька років, а - кілька десятків років" - заявляє Наталя.

Окрім заборони влада пропонує й альтернативу - впровадити механізми стимулювання розвитку виробництва біорозкладаних пластикових пакетів.

Зауважимо, що за незаконне розповсюдження пластикових пакетів для суб'єктів господарювання вводиться чималий штраф - від 8,5 до 17 тисяч гривень, а в разі повторного правопорушення він збільшиться до 34 тисяч гривень.

Закон "Про обмеження обігу пластикових пакетів на території України" став першим кроком до формування екосвідомості українських громадян. А от реальні результати побачимо не скоро: на це може піти від декількох років до десятиліть.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 2

Петро

11 груд. 2021 р., 21:21
І зараз виробники платять налог на утилізацию пластика.
Куди йдуть гроші де хоч один завод по переробці збудованний

Олександр

11 груд. 2021 р., 19:42
Це не вирішення проблеми. Проблема в утилізації. Це замилення очей перед европою,
а також перед нашими людьми.