Нове життя через чверть століття: аеродром у Мукачеві відбудують, ужгородське летовище безперспективне (ФОТО, ВІДЕО)

30.08.2019 14:33 3829 3
Нове життя через чверть століття: аеродром у Мукачеві відбудують, ужгородське летовище безперспективне (ФОТО, ВІДЕО)
Напередодні, 29 серпня, було проведено нараду за участі представників ВПС ЗСУ, МОУ, Укрінфрапроект, Державіаслужби, Украероруху і представниками Мукачівської ОТГ. Нагадаємо, напередодні було анонсовано початок будівництва летовища в Мукачеві. Втім, як зазначив заступник міністра інфраструктури України Юрій Лавренюк, поки відомство намагається повноцінно врегулювати роботу аеропорту «Ужгород», шляхом підписання Угоди між Урядом Словаччини та України. Водночас він зауважив на необхідності впроваджувати альтернативні варіанти і розбудовувати внутрішнє авіасполучення в державі, шляхом розвитку регіональних аеропортів. Мукачівський аеродром - колишня військова база, розташована у 6 км на південний захід від міста. Летовище поблизу Мукачева свого часу вважалося одним із найкращих на західному кордоні Радянського Союзу. За потреби, на злітній смузі розміром 2500х40 метрів могли в будь-який час приземлитися вантажні та пасажирські літаки типу Іл-62, Іл-76, Ту-204 та навіть Боїнг-737. Також аеродром був обладнаний потужними складами авіапального (об'єм – 5,3 тисячі кубометрів), десятками ангарів, сучасною інфраструктурою протиповітряної оборони та радіолокаційною станцією. Тут базувались МІГ-27 та МІГ-29.
(на першому фото МІГ 31, 1991 рік) З розпадом СРСР база поступово припинила бойове чергування і з 1993 року була закрита. Наразі летовище знаходиться у вкрай занедбаному стані. Разом із цим мукачівська влада продовжує виділяти кошти на "цілісний майновий комплекс аеродрому", що знаходиться у віданні КП «Міжнародний аеропорт Мукачево». Однак ці кошти жодним чином не стосуються відновлення його роботи. Мільйони гривень витрачаються на охорону 64 об’єктів на території колишнього аеродрому, очистку територій, роботу з документацією, тощо. Міжнародний аеропорт Ужгород  - невеликий міжнародний аеропорт, розташований на західній околиці обласного центру, у мікрорайоні «Червениця», по вулиці Собранецька. Аеропорт Ужгород має один термінал і одну асфальтову злітно-посадкову смугу (ЗПС) завдовжки 2038 м і шириною 40 м.  Унікальний тим, що літаки злітають і заходять на посадку через повітряний простір Словаччини (кордон — на відстані 100 метрів від торця злітно-посадкової смуги). Аеропорт припинив роботу в лютому 2016 року. Тоді через виявлені порушення правил безпеки Державіаслужба призупинила дію сертифіката аеропорту на обслуговування пасажирських авіарейсів. 15 березня 2019 року після трирічної перерви аеропорт "Ужгород" відновив свою роботу. Перший рейс Київ-Ужгород здійснив літак компанії "Мотор Січ", яка обслуговувала цей маршрут раніше. Разом із цим, наразі ЗПС ужгородського летовища може приймати літаки лише специфічного типу. Навесні цього року Украерорух встановив тут нове навігаційне обладнання, проте, наразі, як зауважив раніше міністр Омелян, навіть Boeing 737 там не сяде.
Крім того, існує і ряд інших проблем, що пов’язані із розташуванням аеропорту. Летовище в наші дні знаходиться у доволі густонаселеному районі міста, територій для розширення немає, оскільки оточений житловою та комерційною забудовою, подекули городи місцевих жителів тягнуться чи не впритул до злітної смуги, не сприяють розбудові і особливості тутешнього ландшафту і близькість держрубежу. Що відбувається під час зльоту літаків на ужгородському летовищі - дивіться у наступному відео Ключ ТВ: https://youtu.be/8yz4ev9RDPw Вартує уваги і цінове питання авіасполучення з Ужгородом. З самого початку запуску авіасполучення було чимало запитань про доступність ціни квитків на літак, адже найдешевший квиток вартує від 2 тисяч гривень. При цьому рейс з Києва в Ужгород здійснюється з 2-годинною пересадкою у Львові. Зважаючи на зазначене, не дивно, що після досліджень у регіоні аеропорт Мукачево був обраний, як найбільш вдалий. Ужгородське ж летовище у міністерстві вже тривалий час мають за тимчасовий аеропорт, поки на Закарпатті не буде побудований новий. Слід також зазначити, що згідно з державною програмою на 2017—2023 роки жодних коштів на розбудову ужгородського летовища не передбачено. Втім, виділення коштів для аеропорту було в планах обласної ради в рамках обговорюваної станом на початок лютого 2018 року "Програми підвищення ефективності функціонування Закарпатського обласного комунального підприємства "Міжнародний аеропорт „Ужгород“ на 2017—2020 рр". У рамках цієї програми планується всього виділити 214 952 900 грн., у тому числі з обласного бюджету — 47 170 200 грн, державного бюджету (державний фонд регіонального розвитку) — 167 491 700 грн.
А от щодо Мукачева міністерство має великі плани і не тільки стосовно будівництва аеропорту, якими на початку поточного року Міністр інфраструктури України Володимир Омелян поділився в інтерв'ю.
"Я переконаний в перспективності аеропорту в Мукачево. Ми хочемо зробити в Мукачево великий хаб – не тільки повітряний, але і залізничний. Питання тільки в грошах. Якщо в держаному бюджеті з’явиться рядок фінансування будівництва злітно-посадкової смуги, то вона почне будуватися. Там потрібно будувати смугу з нуля. Ми виїжджали на місце в минулому році і побачили, що були демонтовані всі бетонні плити. Але це все рівно нічого не значить, бо несуча здатність цих плит була близькою до нуля. Крім того, вони були розраховані на абсолютно інші навантаження і вагу літаків", - зазначив міністр.
Одним з найбільших плюсів щодо будівництва аеродному в Мукачеві є наявність комплексу колишнього військового аеродрому площею 227 гектарів. Саме на його основі, за інформацією міськради, розробляється проект "Міжнародний аеропорт Мукачево" Зауважимо, що про сучасний стан та перспективи мукачівського аеродрому раніше вже розповідали журналісти "Першого кабельного". https://youtu.be/Vh5M92URMAc Водночас Мукачево має й ряд інших переваг відносно Ужгорода. Адже, є географічно унікальним містом на території області і, фактично, може стати центром регіонального та міжнародного співробітництва на перетині всіх логістичних шляхів Закарпаття. Відтак, Мукачівська ОТГ небезпідставно має всі шанси стати повноцінним логістично-туристичним центром Закарпаття, що сполучає Україну з Європейським Союзом та об’єднати навколо себе мережу міжнародних автомагістралей (М06), залізниці, інфраструктуру міжнародного аеропорту, промислових та рекреаційних зон, а також туристично-розважальної індустрії. Будівництво аеродромного комплексу "Мукачево"  цьому тільки сприятиме. До всього, за словами заступника міністра інфраструктури України Юрія Лавренюка Мукачівська ОТГ вже висловила готовність залучити до будівництва авіаційного хабу інвестора та в рамках ДПП будувати новий пасажирський термінал. Крім того й рішення негайно розпочати роботу над змінами до постанови Уряду 126, якою схвалена Державна програма розвитку аеропортів до 2023 року, зі слів Лавренка, вже прийнято, а проектування та будівництво аеродномного комплексу мають намір розпочати вже з наступного, 2020 року.

Саша Клімова

Нагадуємо, Хмільний та ще й без посвідчення: на Іршавщині впіймали горе-водія Читайте також: Пожежа біля Рахова: з невідомих причин горів житловий будинок Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 3

просто Санчо

4 груд. 2019 р., 18:48
«ПРИДУРКИ» «Что имеем не бережем а потеряем плачем»

Иван

24 жовт. 2019 р., 21:28
считаю перенос аэропорта в Мукачево финансово не рациональным. Во-первых: Население Ужгорода 115тыс. Мукачева – 80тыс. Платежеспособность Ужгорода больше, чем Мукачева, соответственно пассажиров на рейс потенциально будет больше. Все, кто говорят, что Мукачево в центре Закарпатья и равноотдалено от райцентров в приципе прав, но КТО с нищих райцентров будет летать? Во-вторых: постройка даже небольшого аэропорта с нуля обойдется минимум в $100млн. В реконструкцию и обновление инфраструктуры аэропорта Ужгород вполне достаточно и $10млн. В-третьих: причем тут евроколея в Мукачево? Ужгород-Венгрия – 20 км, Ужгород-Словакия – 2 км. Сообщение с этими странами ближе, чем Мукачево. Учитывая ассоциацию Украины с ЕС, проблемы захода на посадку со стороны Словакии не будет. Вывод: строить аэропорт в регионе с более низкой покупательской способностью – не оправдано. В противном случае, его построят и будет повторена судьба аэропорта Ужгород. Считаю лучше вложить $10млн в доведение до ума инфраструктуры ужгородского аэропорта, чем вбухивать в 10 раз больше денег в аэропорт Мукачево.

Літун

30 серп. 2019 р., 15:31
В цілому все так і є. Те що там залишилось від воєнних (ангари, рови, ями, огорожа,залишки ЗПС і т.п.) нікому не потрібне бо за стільки років та інфраструктура геть стала непридатною, до того ж треба враховувати нові технології та вимоги і стандарти ЄАСА,ІКАО (міжн. орг. з безпеки польотів цив. авіації). Досвід роботи з ВПС ЗСУ у нас є (Вінницький аеропорт, Львів, колись Івано-Франківськ), але вже тепер (ну може наприкінці будівництва) треба думати про кадрове забезпечення цивільних авіаперевезень яке обійдеться в чималеньку суму (керівний персонал,Служба авіаційної безпеки,Служба організації перевезень, інші наземні допоміжні та обслуговуючі служби, ІТ, бухгалтерія, авіакасири і т.п.) всі ці люди та служби мають пройти спецнавчання та отримати відповідні сертифікати. Так що при найспрятливих розкладах (про що мало віриться) Ужгородський аеропорт ще буде літати років 3-4. А от Мукачівській ОТГ не позаздриш у плані своїх витрат.