Ніяких доплат та придбання матеріалів: вичерпно про основні аспекти медреформи та безоплатні послуги у лікарів

11.09.2019 13:06 243 0
Ніяких доплат та придбання матеріалів: вичерпно про основні аспекти медреформи та безоплатні послуги у лікарів
Державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення в Україні регулюються відповідним Законом.
На сьогоднішній день у пацієнтів, які підписали декларації з лікарями є можливість отримувати повний перелік послуг первинної медичної допомоги безкоштовно. Адже, медзаклади отримують гроші від Національної служби здоров'я України (НСЗУ) за кожну підписану декларацію. Розміри грошової компенсації за пацієнтів є наступними: 370 гривень на рік на пацієнта, помножені на віковий коефіцієнт. До прикладу, для дітей до 5 років віковий коефіцієнт становить 4 - тобто медустанова отримує 1480 гривень, разом із цим віковий коефіцієнт за людину старше 65 років є вдвічі меншим - за такого пацієнта медзаклад отримує 740 гривень).
Що входить в пакет гарантованих послуг: - консультації лікаря, діагностика найбільш поширених захворювань, спостереження хронічних захворювань; - вакцинація за графіком (тільки в державних клініках); - у разі необхідності лікар направляє пацієнта на аналізи.
Наразі, всі комунальні медзаклади, де працюють сімейні лікарі, терапевти і педіатри, вже мають договори з Національною службою здоров’я. Окрім того, і в приватних клініках можна обслуговуватися безкоштовно.   Як роз’яснили в НСЗУ пацієнт може отримати безоплатно низку лабораторних діагностичних досліджень та швидких тестів. Серед них - 4 лабораторні дослідження та 4 швидких тести. 1. Загальний аналіз крові з лейкоцитарною формулою 2. Загальний аналіз сечі 3. Глюкоза крові 4. Загальний холестерин 5. Швидкий тест на вагітність 6. Швидкий тест на тропонін 7. Швидкий тест на ВІЛ 8. Швидкий тест на вірусні гепатити За потреби проведення лабораторних досліджень лікар виписує направлення на аналіз та скеровує пацієнта до лабораторії закладу, або - до надавача цієї послуги, з яким заклад має відповідний договір про співпрацю. Це може бути лабораторія як комунального, так і приватного закладу. Вимога будь-яких доплат або придбання витратних матеріалів щодо вказаних досліджень і тестів є неприпустимою. Вакуумну пробірку (вакутайнер) для аналізу крові, рукавички, спиртову серветку/вату/спирт, шприц, контейнер для збору сечі пацієнт не має приносити або оплачувати додатково. Їх наявність забезпечує заклад первинної медичної допомоги.
"Якщо лікар вважає доцільним проведення цих лабораторних досліджень, треба запитати в нього, де можна отримати контейнер для збору сечі - у нього на прийомі, в кабінеті забору аналізів чи в лабораторії, що здійснить це дослідження за його направленням", - роз’яснили в НСЗУ.
У разі необхідності проведення швидких тестів на віруси, вагітність, глюкозу крові та тропоніни їх можна пройти або безпосередньо на прийомі у лікаря, або в маніпуляційному кабінеті закладу.
"Кожна установа цей процес організовує по-своєму. Але незмінним залишається те, що всі витратні матеріали входять до вартості послуг ПМД, які оплачує за договором НСЗУ закладу-партнеру", - зауважили в Нацспілці здоров’я.
Якщо ж від пацієнта вимагають кошти за проведення цих досліджень, слід звертатися до контакт-центру НСЗУ за коротким номером 1677. 
Варто зазначити, що з 2018 року модель оплат за принципом «гроші йдуть за пацієнтом» в Україні працює на рівні первинної медичної допомоги. За інформацією НСЗУ протягом минулого та початку 2019-го років Нацслужба здоров'я виплатила закладам за договорами понад 7 мільярдів гривень.
Лікарі та медсестри отримали можливість достойної зарплати, пацієнти - гарантований державою пакет медичних послуг, сервіс та піклування.
Водночас, за інформацією МОЗ, вже з 1 січня 2020 року всі медичні заклади, що надають спеціалізовану медичну допомогу, перейдуть на оплати за договорами з НСЗУ.
Для цього вони мають відповідати кільком вимогам, перша з яких - реорганізуватись у комунальні некомерційні підприємства.
Досі заклади спеціалізованої допомоги фінансувалися з медичної субвенції. 
Втім, вже з 2020-го року запрацює модель фінансування Національної служби здоров’я. Заклади отримуватимиуть оплати за надані медичні послуги в межах програми медичних гарантій (гарантованого пакету медичних послуг) за договорами з НСЗУ. Лікарні самостійно розпоряджатимуться заробленими коштами, зможуть оптимізувати свою роботу і переглянути зарплати медиків.
Слід зауважити, що станом на липень поточного року Закарпаття в цьому плані пасло задніх та увійшло до трійки антилідерів в Україні. Тут у  комунальні некомерційні підприємства було реорганізовано чи не найменше лікарень - всього 13%. ( очолила цей рейтинг Луганська область - 10%, а замкнула трійку антилідерів Івано-Франківщина - 23%).
Важливо, що вже з наступного року лікарні, які не реорганізуються і не підпишуть договір з НСЗУ, не зможуть отримувати фінансування із держбюджету. А отже, такі медзаклади будуть змушені утримуватися з інших джерел. Вірогідніше за все, кошти  їм доведеться відшукувати в місцевих бюджетах, а відтак, місцева влада не мала б зволікати з автономізацією лікарень.

Саша Клімова 

Нагадуємо, В Україні з’являться нові гроші: як будуть виглядати Читайте також: У Мукачеві під стінами міськради акція протесту (ФОТО)
Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Теги: Медицина
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!