Небезпечний захист: одноразові маски і рукавички стрімко перетворюються на екологічну проблему

22.04.2020 13:48 361 0
Небезпечний захист: одноразові маски і рукавички стрімко перетворюються на екологічну проблему

Що людині захист, те рибі смерть

Доки людство намагається захиститися від коронавірусної хвороби, скуповуючи медичні маски і оглядові рукавички, їх уже повним ходом виловлюють з океанів. Активісти природоохоронної групи OceansAsia стверджують: на узбережжі Гонконгу нестачі масок і респіраторів не відчувається. Вони стали виділятися навіть на тлі міріадів інших різновидів відходів, з якими представники організації стикаються, досліджуючи забруднення океану. Багато сміття, викинутого за час карантину, уже опинилося глибше під водою і далеко від берегової лінії, тому зібрати його на поверхні не вдалося. У OceansAsia припускають, що використані маски відніс у воду вітер, а після потрапляння до океану вони віддалися на волю течій і припливів. Вочевидь, гонконгські активісти напрочуд високої думки про культуру співгромадян, адже не згадують, що сміття могли викинути безпосередньо у океан люди, а не вітри. Хірургічні маски здатні нести смерть. Дослідники пояснюють: якщо такий виріб проковтне, наприклад, дельфін або черепаха, він може застрягнути у травній системі, що призведе до загибелі тварини. Більшість масок містять поліпропилен, який не розчиняється у воді та який у принципі складно переробити.
«Коли 7 мільйонів людей раптом починають носити маски, використовуючи при цьому по кілька штук у день, кількість сміття різко зростає», – відзначають у OceansAsia, маючи на увазі населення Гонконгу.
А коли це не мільйони, а мільярди людей? Культура одноразового споживання – кошмар для екології, і свідомі громадяни намагаються боротися з нею вже дуже тривалий час, доводячи шкідливість одноразових пакетів, трубочок для коктейлів і ПЕТ-пляшок та шукаючи способи їх переробки і заміни. Вироби медичного призначення належать до іншої категорії. По-перше, донедавна попит на них був доволі низький, порівняно з тими-таки пакетами або пляшками. По-друге, зараз, обираючи між потребами епідемічного контролю та скороченням відходів, пріоритет беззастережно віддають противірусному захисту. А по-третє, використані маски і рукавички несуть біологічну небезпеку та (у випадку з масками) зроблені із комбінованих матеріалів, що не дозволяє здавати їх у вторинну переробку навіть за умови знезараження.
«Люди думають, що вони захищають себе, але справа не лише в тому, щоб захистити себе. Ви повинні захистити всіх, у тому числі припинивши викидати маски неналежним чином. Це дуже егоїстично», — сказала засновниця групи Plastic Free Seas Трейсі Рід агенції Reuters.

Операція «утилізація»

Більшість людей просто позбавляються засобів індивідуального захисту, які відслужили свій термін, відправляючи їх у сміттєве відро разом з іншими відходами. Експерти наголошують: такий підхід невірний і безвідповідальний.

Фото: Рубрика

«Медичні відходи категорії В (потенційно інфіковані маски, рукавички, медичний одяг, інші предмети, що могли контактувати з інфікованими рідинами тощо) мають бути герметично запаковані, обов’язково знезаражені і вже після цього передані на підприємства, що мають спеціальну ліцензію та відповідне сертифіковане обладнання, для подальшої безпечної утилізації – зазвичай спалювання у спеціальних печах при високій температурі», – пояснив у соцмережі голова постійної комісії Київської міської ради з питань екологічної політики Костянтин Яловий. Він повідомив, що у столиці планують встановити 10 пунктів прийому засобів індивідуального захисту, куди можна буде здати використані рукавички і маски. Після цього їх утилізують із дотриманням санітарно-гігієнічних норм. Проте 10 пунктів на місто-мільйонник – мало, не кажучи вже про те, що маски і рукавички викидають не лише у Києві.
У лікарнях перед утилізацією відпрацьовані засоби захисту та інші медичні відходи занурюють у знезаражуючий розчин. Громадська організація «Україна без сміття» на своїй сторінці у соцмережі радить звичайним громадянам чинити так само. «Як підготувати такі відходи до здачі на утилізацію: Знезаразити: одноразові маски і рукавички обробити антисептиком. Покласти у цупкий цілий пакет з зіплоком, або звичайний (потрібно міцно зав'язати). Зберігайте їх за межами помешкання - ідеально, у коробці на балконі, і щоб не знайшов кіт чи пес». Організація обіцяє після карантину прийняти викинуті маски і рукавички на утилізацію. Повідомляють, що для цього уже підписаний договір із підприємством, яке має відповідну ліцензію. Аби уникнути поширення інфекції через відпрацьовані засоби захисту, пропонують витримати маски на «карантині» хоча б 3-4 дні перед тим, як відправити їх на звалище. Як припускають, за цей час коронавірус, якщо він був на їхній поверхні, повинен втратити вірулентність.

Дірява альтернатива

Ефективність різних видів масок – предмет суперечок. На тлі нестачі і подорожчання хірургічних набули популярності багаторазові тканинні і марлеві маски, подекуди ручної роботи, однак ніхто не ручається за те, наскільки надійно подібні вироби захищають від інфекцій. Дехто вважає, що максимум, на що вони здатні – це затримати пил. Проте відколи носіння масок у громадських місцях в Україні стало обов’язковим, почало здаватися, що важливіше закрити обличчя – неважливо чим. Головний санітарний лікар Віктор Ляшко наголошував: «Хірургічна маска не захищає нас від можливого інфікування хворобами, які передаються повітряним шляхом. Водночас, коли вводиться карантин на якийсь час, ми всі з вами стаємо потенційно інфікованими. Тому коли вас просять одягати медичну маску під час входу в транспорт або громадські будівлі, це свідчить тільки про одне – що цим ми зараз не захищаємо вас, а захищаємо від вас людей, які є в приміщенні». Вважається, що тканинні маски після знезаражуючої обробки можна використовувати повторно. Однак експерименти показали, що вони затримують тільки 6% крапель аерозолю, тоді як хірургічні маски все-таки стримують 33%. Багаторазові вироби не рекомендують застосовувати у ситуаціях з високим ризиком інфікування і тим паче медичним працівникам. Вони – крайній засіб на випадок тотального дефіциту. Європейський центр з профілактики та контролю захворюваності вказує на дослідження, які свідчать, що частота випадків грипоподібних захворювань і лабораторно підтверджених вірусних інфекцій у медичного персоналу, який користувався тканинними масками, була значно вищою, ніж у тих, хто носив хірургічні.
«В цілому, звичайні маски з тканини не вважають захистом від респіраторних вірусів, і їхнє застосування не потрібно заохочувати», – висновують у організації.

Тканинні маски бувають естетичними, проте не вважаються засобом захисту. Фото: Evgakids

Респіратори мають довший термін служби і вищий ступінь захисту, однак їх не вистачає навіть медикам. В цей же час у магазинах, де вивішені оголошення «вхід без масок і рукавичок заборонено», можна побачити людей, які, не порушуючи букву, приходять у брудних марлевих пов’язках та полотняних будівельних рукавичках. І це уже справді крайня межа. Довкола того, чи дійсно необхідно вдягати у магазини медичні рукавички, також точаться дискусії. Найбільш вагомий аргумент «проти»: рукавиці, якщо ними чіпати все підряд, можуть стати таким же розсадником для інфекцій, як і немиті руки. Вони створюють оманливе відчуття стерильності, та вірусу однаково, на що потрапити – голу руку чи рукавичку. І звідси, і звідти він може бути перенесений на обличчя чи предмети, яких людина торкається – наприклад, коли починає перебирати товари на полиці. Тому дотримання гігієни рук іноді називають ефективнішим, ніж носіння рукавичок у громадських місцях. Спеціалісти Клівлендської клініки зазначають, що неправильне використання рукавичок здатне навіть підвищити ризик зараження. Разом з тим, власники крамниць не в змозі перевірити, наскільки ретельно відвідувачі вимили руки і чи вони не є носіями інфекції, а рукавички дають хоча б позірну гарантію чистоти. Якщо є можливість обирати, краще придбати рукавички з латексу – цей матеріал розкладається у природі за 2-4 роки. Але знайти чужу потенційно небезпечну рукавичку у своєму городі неприємно, незалежно від того, з чого вона зроблена. І ніхто не схоче, щоб вона пролежала там 4 роки.

Фото: en_joykitchen/Instagram

Одноразове – не синонім стерильного. Та оскільки надійних альтернатив немає, активісти агітують за те, аби принаймні зменшити частоту використання засобів захисту, які вимагають частої заміни. Для цього достатньо просто залишатися вдома – звісно, якщо є така можливість. У громадських місцях ризик підхопити вірус завжди вищий, навіть коли носити маску і рукавички.  

Підготувала Христина Шепа,

 для «ПЕРШИЙ.com.ua»

Нагадуємо, Опівночі на автодорозі сполученням Львів-Самбір-Ужгород в селі Оноківці працівники групи реагування патрульної поліції Ужгородського районного відділення зупинили для перевірки автомобіль марки «Маzdа» https://pershij.com.ua/vnochi-na-trasi-poblyzu-uzhhoroda-vidbulosia-zatrymannia-foto/ Читайте також: В Мукачівській міській ОТГ тимчасово обмежено масові відвідування кладовищ на період поминальних днів. Відомо, скільки діятимуть обмеження https://pershij.com.ua/u-mukachevi-zaboronyly-ity-na-kladovyshcha-v-pomynalni-dni/
БУДЬТЕ В КУРСІ З “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!