На перевалах: чим цікаві шляхи, які з’єднують Закарпаття з іншими областями

04.08.2021 16:15 605 1
На перевалах: чим цікаві шляхи, які з’єднують Закарпаття з іншими областями

Карпати – це захоплюючі краєвиди, чисте повітря, яке, здається, можна пити, і неповторна велич природи. Гори великою мірою сформували культурні особливості Закарпаття. Вони і роз’єднують, і з’єднують область зі східними регіонами.

Шлях до області пролягає через гірські перевали. Найважливіших, які можна назвати воротами Закарпаття, п’ять – Верецький, Ужоцький, Яблуницький, Воловецький і Торунський перевали. Здолати їх ніколи не було просто. Якщо перевізники з інших областей прямують до Закарпаття, особливо взимку, вони змушені бути обережними на крутих серпантинах.

Від гостей з рівнинних регіонів часом можна почути запитання: чому в горах немає прямих доріг? Бо прокласти їх фізично неможливо. І на прямій немає таємниці – що чекає за наступним поворотом.

 

Верецький перевал

Розміщений на межі Закарпатської та Львівської областей, Верецький перевал, який також називають Руськими Воротами, є одним з найдавніших шляхів через Вододільний хребет і свідком визначальних подій історії краю. Саме через нього, як пише анонімний літописець у «Діяннях угрів», угорські племена перейшли Карпати у 896 році. На честь 1100-ліття цієї події на перевалі був встановлений пам’ятний знак. Так само Верецький перевал змушена була долати орда хана Батия, перш ніж спустошити закарпатські поселення у 1241 році. До 1918 року по ньому проходив кордон між угорською та австрійською частиною Австро-Угорської імперії. У 1939 році на Верецькому перевалі було вбито близько 600 оборонців Карпатської України. На їхню честь теж є меморіал. Після того, як збудували об’їзну трасу М-06, Верецький перевал втратив транспортне значення, однак його часто відвідують туристи.

 

Яблуницький перевал

Межа Закарпаття та Івано-Франківщини, завантажений транспортний вузол і водночас надзвичайно колоритне місце. Яблуницький – найвищий автомобільний перевал Українських Карпат (931 м. над рівнем моря). Звідси відкриваються чарівні пейзажі далекої Чорногори, видно Говерлу і Петрос. Туристичні автобуси навмисно зупиняються на Яблуницькому перевалі, і не лише для того, аби помилуватися гірськими панорамами з оглядових майданчиків. На перевалі облаштували сувенірний ринок, де торгують традиційними гуцульськими речами – вовняними ковдрами, шкарпетками, торбами, вишиванками. Якщо не купиш, то хоч подивишся.

 

Ужоцький перевал

Через Ужоцький перевал прокладена залізна дорога, яка сполучає Ужгород зі Львовом. Перевал є частиною Ужанського національного природного парку. Це та місцевість, яку, коли бачать вперше, часто фотографують з вікон поїздів. Десь у цьому районі з-під землі з’являється потічок, який перетворюється на річку Уж. У селі Ужок, крізь яке пролягає шосе, розташований об’єкт світової спадщини ЮНЕСКО – дерев’яна церква Архангела Михаїла. А на вершині Черемха стоїть кам’яна піраміда. Це – пам’ятник воїнам Російської та Австро-Угорської імперій, які загинули в боях за Ужоцький перевал у Першій світовій війні. 

 

Воловецький перевал

Його також називають Бескидським або Скотарським – за назвами найближчих населених пунктів. Через перевал проходить залізниця Мукачево-Стрий та автодорога Славське-Воловець. Погляд зачаровують пейзажі близького Боржавського хребта. На цій ділянці залізниця потрапляє у так звану «Воловецьку петлю» – відрізок дороги довжиною близько 2.5 км, на якому перепад висоти дороги складає приблизно 50 м. Також особливістю перевалу є безліч мальовничих тунелів і старовинні мости з залізобетонними опорами, по яких усе ще їздять потяги. Зокрема, Бескидський тунель – другий за довжиною залізничний тунель в Україні і найдовший у Карпатах. Причому їх аж два: біля старого Бескидського тунелю, побудованого в XIX столітті, у 2018 році відкрили новий, навіть довший – 1822 м. Його будували шість років, і весь цей час Бескид був чи не найбільшим будмайданчиком країни – під час зупинки поїзда можна було спостерігати скупчення спецтехніки, вантажівок і робітників, які працювали, не покладаючи рук, щоб прокласти шлях крізь гору.

 

Торунський перевал

Об’єднує Закарпаття з Івано-Франківщиною. Через Торунський перевал пролягає дорога Долина – Хуст. Ще тут перехрещуються пішохідні стежки, одна з яких веде на озеро Синевир, а інша – на Вишківський Горган. На перевалі є два військові цвинтарі-близнюки часів Першої світової, один з яких після війни опинився на території Польщі, другий – Підкарпатської Русі. Зберігся також угорський залізобетонний дот часів Другої світової.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 1

Кіра

15 серп. 2021 р., 01:36
Краса. Хотіла сказати, як на старих відкритках, але глянула https://violity.com/search/result?auction_id=501&query=%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%82%D1%8F+%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%B0%D1%80%D0%BF%D0%B0%D1%82%D1%8C%D0%B5+&show_type=1&phrase=0&title=on, а ні, вживу все набагато прекрасніше
Loading...