Метод Довженка: що це таке та як допомагає позбавитися від алкогольної залежності

20.10.2021 17:10 722 0
Метод Довженка: що це таке та як допомагає позбавитися від алкогольної залежності

Загублене здоров’я, розбиті сім’ї, втрата засобів до існування і злочини, аж до жахаючих вбивств, скоєні у нетверезому стані, – така розплата за зловживання алкогольними напоями. 

До чарки часто звертаються у періоди життєвих випробувань, щоб впоратися зі стресом, проте пияцтво не допомагає вирішити існуючі проблеми, лише створює нові.

Чи можна переконати алкоголіка зупинитися? Український і радянський психіатр Олександр Довженко вирішив, що варто спробувати. 

До речі, не слід плутати лікаря Олександра Довженка з режисером Олександром Довженком, автором «Зачарованої Десни»: Довженко-лікар був лише його тезкою, та й виріс він не біля Десни, а у Севастополі в родині моряка.

Витверезити трудящих

Розробка Олександром Романовичем Довженком методу кодування від алкоголізму стала не випадковою – це була реакція на злободенну проблему. 

Боротьба з пияцтвом у СРСР була серед топ-тем державної політики. Антиалкогольні кампанії проводилися у 1958, 1972 і  1985 роках. У країні існували лікувально-трудові профілакторії, куди за рішенням суду спрямовували на примусове лікування алко- і наркозалежних – від 6 місяців до 2 років. Однак ефективність лікування у таких профілакторіях була сумнівною. Деякі їхні пацієнти переходили на вживання інших засобів, що викликали змінені стани свідомості, багато одразу після виходу на свободу напивалося до безпам’ятства.

До 1980-х було зрозуміло, що СРСР – країна побутового пияцтва, і споживання алкоголю росте. За статистикою, на початку 1970-х рядовий радянський громадянин випивав на рік 8,44 літрів чистого алкоголю, а на початку 80-х – вже 10,6 літрів. Це офіційні цифри, до яких потрібно ще додати самогон, домашні вина і наливки. 

Відповідь на питання, як зупинити поширення пияцтва, шукали і у медичних колах, і на найвищому державному рівні. Психіатр Олександр Довженко у 1977-1985 роках був старшим науковим співробітником Харківського інституту клінічної та експериментальної неврології та психіатрії ім. В. П. Протопопова, а також закінчив курси практичного гіпнозу. У 1984 році він запатентував власний метод кодування від алкоголізму, який раніше успішно апробував у інституті, де працював. Через рік Довженко відкрив у Феодосії Республіканський наркологічний психотерапевтичний центр, а Горбачов запровадив «сухий закон». Що було ефективнішим? «Сухий закон» більше не діє, а метод Довженка клініки dar-med.od.ua використовують досі.

Суть методу

Кодування від алкоголізму за методом Довженка базується на використанні особливої стрес-методики з елементами гіпнотичного навіювання. Це не повністю гіпноз, тому що в ході сеансу пацієнт не входить у транс, а зберігає ясну свідомість. Під час роботи з залежною людиною їй навіюють установку на тверезий спосіб життя, виробляють стійку відразу до вживання спиртних напоїв та прагнення повністю відмовитися від пагубного потягу. 

По суті, сеанс за методом Довженка являє собою розмову зі спеціалістом, який пояснює пацієнту всю шкоду від вживання алкогольних напоїв. Навряд чи комусь з алкоголіків не говорили про неї раніше, проте весь фокус тут полягає у гіпнотичному навіюванні. Жодних медикаментів при цьому не застосовують. Після курсу психокорекції у пацієнта вже немає бажання випити, а через деякий час він зовсім перестає це робити.

Таке кодування вважається найбільш гуманним, тому що воно впливає тільки на психіку і свідомість залежної людини. Після цього у неї не трапляється жодних фізичних реакцій після вживання спиртного, які бувають після кодування з підшиванням. При цьому 82% – 93% пацієнтів у результаті лікування перестають випивати і повертаються до повноцінного та тверезого життя. І жодного стаціонарного лікування. Втім, дана методика не підходить людям, стійким до гіпнозу.

Також важливо, щоб під час сеансу пацієнт був повністю тверезим і згодним лікуватися. Це може бути перепоною для багатьох залежних. З цього також випливає, що на пізніх стадіях алкоголізму метод Довженка вже не зарадить. Адже свідоме бажання людини кинути пити – одна з умов його дієвості.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!