Метал Артеміди: які таємниці приховує благородне срібло

26.08.2021 13:04 291 0
Метал Артеміди: які таємниці приховує благородне срібло

Більшість цінує срібло як дорогоцінний метал, з якого виготовляють ювелірні прикраси. Можливо, у декотрих родинах залишилося старовинне фамільне столове срібло. Проте властивості цього металу не обмежуються естетичною привабливістю. Він оберігає від хвороб і навіть допомагає викликати дощ.

1. Дезінфікуючий засіб. Срібло спроможне вбити близько 650 різних видів мікроорганізмів, виявляє антисептичну і загоювальну дію. До винайдення холодильників господині кидали в молоко срібні монети, щоб воно не прокисало. Ще древні єгиптяни використовували срібний посуд для тривалого зберігання та знезараження води. Відомо, що під час походів Александра Македонського прості солдати хворіли частіше, ніж воєначальники, хоча останні розділяли з рядовими всі труднощі похідного життя – у польових умовах не було місця зручностям. Властиво, у давнину під час війни хвороби могли викосити більше солдатів, ніж вороги. А у війську Александра єдиною відмінністю у спорядженні був посуд: звичайним бійцям належався олов’яний, командирам – срібний. Імовірно, через це воєначальники рідше заражалися інфекціями. Йони срібла дотепер застосовують як протимікробний агент.

2. Метал-оберіг. Європейський фольклор приписував сріблу здатність боротися з «нечистою силою». Срібні кулі були зброєю проти міфічних вампірів і перевертнів, срібними цвяхами прибивали кришку труни, щоб дух покійника не повернувся. За натільними прикрасами – кулончики срібло, каблучка зі срібла, – спостерігали, вважаючи їх своєрідними барометрами здоров’я. Вважалося, що якщо метал темніє, це попереджає про захворювання чи іншу біду. Багато культур пов’язували срібло з місяцем і жіночим началом. У Древній Греції воно вважалося металом Артеміди, богині місяця і полювання, а у Китаї гадали, що металу притаманна енергія інь. Існувала думка, ніби срібло підсилює жіночу привабливість, а також притупляє агресію і тривожність. 

3. Викликає дощ і сніг. Про надприродні властивості тут не йдеться – у 1946 році американський хімік і метеоролог Бернард Воннегут відкрив вплив йодистого срібла на кристалізацію води. Коли сполуку випустили з генератора на вершині гори Вашинґтон, почався сніговий шквал. Відтоді цей засіб стали використовувати, щоби штучно викликати опади – наприклад, дощі для гасіння масштабних пожеж. Але метод працює лише тоді, коли небо хмарне – реагент прискорює кристалізацію води у хмарах, що і спричиняє опади.

4. Прародитель гривні. У давнину на Русі гривнами називалися срібні або золоті прикраси, схожі на обручі, які носили на шиї. У VIII-ІХ ст. слово «гривна» позначало міру ваги і лічби, яку використовували під час торговельних операцій та сплати податків. У XII-XIV ст., коли на Русі через смути і нестабільність у державі припинилося карбування монет, роль грошей відігравали срібні злитки, які також називали гривнами. Звідси й пішла назва української національної валюти.

5. Ворота у задзеркалля. Перші скляні дзеркала з’явилися у XIII столітті, коли скло навчилися покривати тонким шаром олова. Втім, якість подібних виробів залишала бажати кращого. Пізніше венеційські майстри почали додавати для більш досконалого відображення золото і бронзу, але такі дзеркала коштували шалених грошей, і дозволити їх собі могли тільки найбагатші. Технологія, яка передбачає нанесення на скло срібної амальгами, виникла у XIX столітті. Відтоді почалось масове виробництво якісних дзеркал. 

Відображення у них кришталево чисте, зокрема, тому, що срібло відбиває 95% променів світла. Через таку властивість благородний метал застосовують навіть для виробництва ракет та атомних підводних човнів.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...