"Месяцеслов": як виглядав прадавній органайзер русинів (фото)

28.08.2018 18:57 202 0
"Месяцеслов": як виглядав прадавній органайзер русинів (фото)
Замітка, нагадування, повідомлення, «смс», «ммс» – такі звичні нам опції сучасних гаджетів, без яких вже не уявляємо щодення життя. Коли сплатити рахунок, куди піти на вихідних, на що звернути увагу, кого привітати з днем народження – про важливі речі нам нагадують сучасні пристрої та соцмережі. А як жили наші предки без таких необхідних благ цивілізації? Виявляється, у закарпатців з давніх - давен був власний органайзер. Роль сучасних гаджетів у синтезі з соцмережами виконував «Месяцеслов»

«Месяцеслов» - більше, ніж календар

Назва періодичного видання «Месяцеслов», що на Закарпатті виходив друком з другої половини ХІХ століття, - означає календар. Як правило, укладанням такого календаря опікувалися церковні єпархії, залучаючи місцеві органи влади. Виходив календар наприкінці календарного року, був гарно оздоблений. У розпорядженні редакції «Першого» є скан видання «Месяцеслова» на 1918 рік, то розповімо трохи про цей дивовижний органайзер наших предків.

«Месяцеслов» на 1918

«Обыкновенный год, имеющий дней 365» , - значиться на титульній сторінці. Виданий у Книгопечатні «Акційного общества УНІО» в Унгварі в 1917 році. Коштував календар 2 корони, що також зазначено на обкладинці. Дуже по сучасному перша сторінка календаря містить…рекламу! Дрогерія братів Лендвай з Ужгороду пропонувала якусь чудодійну фарбу для всіх типів тканих всього за 50 філерів. Далі видання містить розділи:
  • Церковний календар, де зазначені релігійні свята
  • Астрономічний календар, який включає описи, дати початку сезонів та, авіть, навіть місячний цикл.
  • Історичний календар – описує найважливіші дати та події, які потрібно знати кожній освідченій людині.
Показово, але «Месяцеслов» містить корисні відомості, які знадобляться у повсякденному житті. Наприклад, як правильно оформити поштового листа та скільки потрібно заплатити за послуги пошти, як користуватися телеграфом, та інше. Далі слідували місяці року. Кожен розділ місяця містив інформацію про дні з прив’язкою до релігійних свят та характерні погодні зміни клімату. Як і кожному повноцінному органайзері, «Месяцеслов» містить таку собі сторінку для нотаток, яка мала красномовний заголовок: «Не забудь!» Закарпатцям пропонувалося вести записи доходів та видатків, аби, як кажуть «дебет з кредитом зійшовся». Варто додати, що видання було об’ємним – налічувало 80 аркушів. Заключна частина «Месяцеслова» містила релігійні тексти з Біблії, знайомила з видатними діячами церкви та літератури нашого краю. Для господарів були також корисні статті, на кшталт:
  • «Як мож ліпше газдовати?»
  • «Як мош бжоли напувати та муков кормити?»
Он як, виявляється, наші предки закарпатці й користувалися універсальним друкованим виданням, добре газдували й усе пам’ятали! Далі буде… Читайте також: Закарпатець написав гумористичний вірш про закарпатські крумплі  

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!