Завантажити мобільний додаток Завантажити мобільний додаток

Головна » Життя

«Карпатський трамвай»: дещо з історії вузькоколійки на Закарпатті (ФОТО)

Вузькоколійкою Тересва - Усть Чорна «ходила» автомотриса, цей транспортний засіб ще називали «Карпатський трамвай».

Із центру деревообробки Буштина виходила й лісова вузькоколійка фірми «Поллак і Шульц» по маршруту Буштино – Вишково – Шаян. Лише у 1909 році вузькоколійку перевели на локомотивну тягу (на фото 1930 років). Вузькоколійка Вишково – Шаян мала довжину 13 км (на фото).

 

А от вузькоколійкою Тересва – Усть Чорна «ходила» автомотриса (самохідний залізничний пасажирський або службовий вагон з двигуном внутрішнього згорання) М ІІ (на фото 1982 року». Цей транспортний засіб ще називали «Карпатський трамвай».

Вузькоколійка на цьому маршруті була збудована у 1903 році для перевезення деревини з верхів’їв річки Тересви до залізничної станції Тересва. Після Усть-Чорної мала два розгалуження, одна гілка через Лопухів (Брустури) і Усть Турбат під перевал Околе, інша гілка пролягала вверх долиною річки Мокрянки через села Руська Мокра і Німецька Мокра. На лінії також існував неупорядкований рух лісовозів, дрезин, приватних платформ (1,5 х 2 метрів). Залізницею також здійснювалися пасажирські перевезення. Під час повені 1998 року знесло багато мостів і залізниця прийшла в занепад, зараз від неї лише насип, невеликі відрізки залізниці зі шпалами та рейками збереглись тільки у деяких селах, наприклад у Нерсниці та Усть-Чорній. Існує ідея, яка варта уваги, відновлення вузькоколійки, в тому числі і за європейська гранти (зокрема відрізку від Тересви до Нересниці) для перевезення місцевого населення та багаточисленних туристів, яких манять ці живописні місця.

Перевезення пасажирів на головній трасі Тересва – Усть-Чорна – Присліп було розпочато в квітні 1937 року. До слова, ця вузькоколійка ще недавно з обмеженими навантаженнями працювала, але повені 1998 в 2001 року припинили роботу цього штреку. Тоді на залізниці працювало 9 локомотивів, 2 моторові дрезини, 166 вантажних та 7 пасажирських вагонів. Рухомий склад цієї колії складав: паровози класів Dt (1927); D (1929-49 роки – 6 шт.); Сt (1908-22 роки – 3 шт.); тепловози TУ2 (2 шт.); ТУЗ (2 шт.); ТУУ (5 шт);ТУ6Д (2 шт); ТУ7 (5 шт); МІІ; рейкові автомобілі Волга, ГАЗ, ЗІЛ.

Валерій Разгулов, історик-краєзнавець

Нагадуємо: Мукачево перейменували?: на вказівному знаку Мукачево вже має нову назву (ФОТО)

Читайте також: В Ужгороді палав спальний район (ФОТО, ВІДЕО)

Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegra

Реклама
Реклама
загрузка...
Loading...