Історія заснування Мукачева у п’яти барельєфах (ФОТО)

01.08.2018 10:57 778 0
Історія заснування Мукачева у п’яти барельєфах (ФОТО)

У середмісті Мукачева, поруч будівлі поліції, при вході до так званого Депеш-парку, розташовується масштабна настінна скульптурна композиція в барельєфах, яка містить п’ять складових. Композиція візуально передає основні аспекти становлення міста над Латорицею.

Тут зображено і спорудження Мукачівського замку «Паланок», й Ілона Зріні, відома організацією героїчного захисту замку від  загарбників Габсбургів, і її син – легендарний князь Ференц Ракоці ІІ, який утвердив Мукачівський замок, як свій військовий та дипломатичний форпост, і не менш відомий князь Федір Корятович, який, за легендою, вбив змія та побудував монастир. Також є і барельєф, що зображує торгівельну площу з заморськими товарами, серед яких можна розгледіти навіть верблюда. Слід зауважити, що саме цей барельєф має на меті підкреслити виняткове географічне розташування Мукачева, яке завжди було важливим у торгівельному житті краю та Європи. Варто також зазначити, що з часу першої писемної згадки про місто минуло понад 1100 років. В літописі Аноніма «Діяння угорців» зазначено про перехід 896 року угорського вождя Алмоша (Арпада) через Карпати й захоплення Мукачева, де він 40 днів святкував перемогу. 1263 року в грамоті королевича Іштвана V, сина короля Бели IV, ідеться про те, що село Чинадійово розташовано вище від міста Мукачева. 

За однією з версій, назва міста походить від зараз розмовного та взагалі праслов'янського мука́ (прасл. mǫka), тобто борошно. На річці Латориці стояв водяний млин, на якому перемелювали зерно і торгували мукою (борошном), звідси і сталася назва. За іншою версією назву міста пов’язують зі словом "му'ка" в іншому трактуванні (страждання), які мали місце під час будівництва фортеці. Існує і ще одна версієя, що назва міста походить від угорського слова «munkás» що значить працьовитий або працівник, оскільки угорці, долаючи карпатські гори, прикладали чимало зусиль, праці.Під час завоювання угорців на місці сьогоднішнього замку була збудована фортеця з дерев'яної палі. Король Стефан І Святий надавав замку особливої важливості та зміцнив стіни, а король Ласло Святий продовжив цю працю, збудував навколо кам'яну стіну.Мукачево входило до складу Галицько-Волинської Держави (Руського Королівства) під час правління Лева Даниловича (1264-1301) (сина Данилка - старшого сина Романа Мстиславича). Саме у той час Лев Данилович також заснував Львів.1339 року Федір II Коріятович розширив замок, навколо нього вирив яму і заповнили її водою, а на внутрішньому боці ями збудували частокіл (угор. palánk — звідси й назва замка Паланок).1352 року в районі Підгорян (один з сучасних районів міста) комендант замку Де́же зупинив татарську навалу хана Атламоша, загін розбив, а самого хана взяв у полон і в замку стратив.Мукачево виникло на перехресті історично сформованих торгових шляхів. 1376 року королева Угорщини й Польщі Єлизавета дала місту грамоту, за якою воно дістало статус привілейованого й одержало дозвіл мати свою печатку із зображенням св. Мартина, патрона міста. Печатка призначалася для засвідчення актів купівлі-продажу виноградників. 1445 року володар домінії та Мукачівського замку Янош Гуняді надав Мукачеву Магдебурзьке право, отримавши сполучення з Львовом, Галичиною, Поділлям. В листопаді—грудні 1648 року, під час Національно-визвольної війни, козаки Богдана Хмельницького здійснили рейд через Карпати за межі Речі Посполитої — в українське Закарпаття, що було під контролем Трансільванії, де були на деякий час взяті околиці Мукачева. Місто входило до складу Угорщини, Австрії, Австро-Угорщини, Чехословаччини, Радянського Союзу. Тепер воно у складі незалежної Української держави. Місто та його околиці відомі своїми монастирями. Це Мукачівський жіночий православний монастир, у якому зібрано величезну за кількістю книг бібліотеку; Домбокський жіночий православний монастир, Ракошинський чоловічий православний монастир. 

21 березня 1919 року в Будапешті, а того ж вечора в Мукачеві, було проголошено радянську владу на Закарпатській Україні та створено її виконавчий комітет — міський Директоріум. З-поміж колишніх військовополонених та робітників Мукачева формувалася Червона гвардія. Однак радянська влада в Угорщині і на Закарпатті довго не протрималась. 28 квітня 1919 року Мукачево було окуповане румунськими військами, а через два місяці військами новоутвореної Чехословацької республіки. У новітній історії місто прославилось під час виборів міського голови у 2004 році, які, нібито, було сфальсифіковано. Мукачево розташоване в центральній частині Закарпатської області України та за своїм економічним потенціалом та кількістю населення займає друге місце в області після її адміністративного центру — м. Ужгорода.Мукачево є містом обласного значення Закарпатської області, що розміщене на відстані 42 км від обласного центру та адміністративним центром однойменного Мукачівського району. Місто розташоване на стику відрогів вулканічних Карпат і Закарпатської низовини, займає досить велику, щільно забудовану територію вздовж річки Латориця. Завдяки винятково вигідному топографічному і геополітичному місце розташуванню (за 40-50 км від кордонів з Угорською і Словацькою Республіками, і відповідно 90-100 км від кордонів з Румунією і Польщею), Мукачево є транспортним вузлом міжнародних магістралей. Місто перетинають залізничні магістралі: Москва-Київ-Будапешт-Белград-Рим і (Москва-Київ-Братислава-Прага-Відень) та автомобільні траси E50, E58, E81 та E471: Київ-Будапешт-Відень і Київ-Прага. 

  

  

Нагадаємо, Архітектура у Мукачеві тріщить по швах (ФОТО) Також читайте: 2 серпня – день пророка Іллі

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!