Як жителі Західної України вчаться обходитися без поліетиленових пакетів

04.01.2019 16:02 103 0
Як жителі Західної України вчаться обходитися без поліетиленових пакетів

Як повідомляє "BBC News", слідом за Києвом і в Західній Україні вирішили обмежити використання одноразових поліетиленових пакетів.

"Вісім поліетиленових пакетів використовує звичайна українська господиня, аби упакувати продукти для приготування борщу. Цибулю, часник, моркву та капусту складають в окремі пакети, зважують, а потім наліплюють на них стікери з ціною. М'ясо упаковують навіть двічі, аби "не протекло". В окремій "пластиковій торбі" ці товари несуть додому. Вдома всі вісім пакетів зазвичай летять у смітник, а згодом забруднюють планету", - йдеться у повідомленні.
За різними підрахунками, за рік у всьому світі використовують приблизно трильйон пластикових пакетів. Більшість з них - лише раз.

Зміни "рекомендовано"

У Західній Україні ухвалили рішення обмежити комерційне використання одноразових поліетиленових пакетів у торгових мережах. За словами ініціаторів, поки воно стосується лише великих супермаркетів. Проте згодом його мають впровадити на ринках і в малих крамницях. Власників супермаркетів просять:
  • давати покупцям вибір - купувати поліетиленовий чи паперовий пакет;
  • обмежити використання полістиролу, який шкодить довкіллю;
  • пропагувати продаж "екоторбин" і пакетів багаторазового використання.
Рішення - рекомендаційне, штрафів за невиконання не передбачено. Щоправда, як саме стимулюватимуть підприємців - чиновники не кажуть. Чіткої стратегії переходу на паперове упакування поки що також немає.

Чи це працює?

Але чи здатні і чи планують супермаркети самотужки привчити покупця не використовувати пластикові пакети? Ми запитали у відомих львівських мереж. На Львівщині пакети в "Арсені", що в торговому центрі "Роксолана", можна побачити не лише на стояках поряд з овочами. Їх часто залишають недбалі покупці просто посеред товару: між горіхами, цукерками та хлібом. Поліетиленових рукавичок у залі небагато. Альтернатива пластику є лише на відділі хлібобулочних товарів. Там здобу можна упакувати в папір. Купити паперовий пакет на касі - неможливо. Їх тут просто немає. З наступного року представники мережі "Арсен" обіцяють запровадити альтернативу пластику в усіх магазинах. На касах пропонуватимуть екоторби та паперові пакети. Зараз випробовують їх міцність та доробляють дизайн. Вони будуть дорожчими на 2-3 гривні. Проте з часом обіцяють розробити систему накопичення бонусних балів на картку для тих, хто користуватиметься паперовими пакетами. Про такі акції обіцяють робити анонси на внутрішньому радію та власних рекламних щитах. "Рішення Львівської міської ради фактично ні до чого не змушує. Ми до нього не прив'язуємося, просто самі розуміємо необхідність", - каже прес-секретар мережі "Арсен" у Львівській області Сергій Черешньовський. Він каже, що переходити на папір вони планували ще до рішення чиновників. Від ідеї покупців приходити з власною тарою в мережі не в захваті. Мовляв, не можуть бути певні в чистоті чужого посуду. Крім того, зважування лотка може створити незручності фасувальникам і черги для покупців, кажуть в магазині.

Потрібно більше

Аналогічні рішення про обмеження використання поліетиленових пакетів ухвалили в місті Дрогобич та в селищі Славське у Львівській області. Представники супермаркетів майже одноголосно вважають, що рішення місцевих депутатів не змінить ситуацію. Їх потрібно приймати на рівні держави, розробляти покрокову стратегію переходу і втілювати її в життя. У травні цього року депутати Київської міської ради прийняли рішення "Про використання поліетиленових пакетів в магазинах та точках продажу товарів". Магазини мали замінити поліетиленові пакети на біологічні полімерні, паперові та багаторазові. Рішення рекомендаційне. На його виконання депутати дали підприємцям три місяці. Проте, за словами киян, майже за півроку від впровадження ініціативи, в магазинах не рушили ні на крок до її виконання. Тут досі користуються пластиковими пакетами. Нагадуємо, Закарпатгаз перевірятимуть через скарги на захмарні платіжки (ДОКУМЕНТ) Читайте також: Як добувають їжу тварини взимку: в мережі оприлюднили відео закарпатських лісових жителів (ВІДЕО)
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!