Гори овочів на звалищах: чим обернулось для фермерів закриття продуктових ринків (ФОТО)

28.04.2020 13:42 279 0
Гори овочів на звалищах: чим обернулось для фермерів закриття продуктових ринків (ФОТО)
На стихійному сміттєзвалищі біля села Великі Копані на Херсонщині гниють купи пекінської капусти. Ці світлини опублікувала у соцмережі користувачка Яніна Лебедева. «Продати добро ніде», – бідкається вона. На місцевий ринок привезли товар із кількох областей. Коли ринок закрили, продукти, які швидко псуються, викинули, як непотріб.

Фото: Янина Лебедева/Facebook

У середу, 29 квітня, на засіданні Уряду має бути розглянута можливість відкрити продуктові ринки під час карантину. Такою була особиста пропозиція президента Зеленського. І вона збігається з вимогами аграріїв, які минулої неділі зібралися на акцію протесту і перекрили на Херсонщині трасу, вимагаючи відкрити ринки. При цьому були прямо порушені умови карантину – не змістом вимог, а вже самим фактом масового зібрання.

Фото: Янина Лебедева/Facebook

Прохання дозволити роботу ринків висловлював також міський голова Львова Андрій Садовий. Через карантин продовольчі ринки в Україні закрили вже понад місяць тому. Згодом ринки дозволили відкрити, але за дотримання певних умов: мають працювати лише зареєстровані ринки, які можуть забезпечити працівників засобами захисту, належно контролювали відстань між покупцями в черзі і між торговими точками. Втім, владі більшості українських міст було легше закрити торгові майданчики, ніж проконтролювати їхню діяльність. Остаточно закрити ринки у МОЗ вирішили після того, як у середині квітня від коронавірусу помер директор одного з ринків у Запоріжжі. До того, як у керівника виявили хворобу, на торговищі продовжувало працювати кілька підприємців. За фактом, різні регіони сприйняли вимогу закрити продуктові ринки по-різному. На відміну від Херсонщини, на Закарпатті ринки діяли увесь період карантину, хоча й з видимими обмеженнями. Тут, навпаки, деякі підприємці свідомо згортали торгівлю, аби не наражати себе на небезпеку. У Мукачеві продуктові ринки не працювали лише трохи більше тижня – з 18 до 27 квітня. До слова, навіть у цей час гуртова торгівля не припинялася. Величезні площі незвично спорожнілих і завмерлих торговищ обливали дезінфікуючими засобами. Чи всі ринки заслуговують на таку ж долю, як уханський? Вірус-бо передався зовсім не через овочі. Навіть попри функціонування місцевих ринків фермери у Заріччі на Іршавщині з початку сезону стурбовані тим, що їм нікуди збути продукцію. Виробництво тут уже розраховане на ширший попит. У попередні роки господарі продавали ранні овочі не тільки до інших областей, а й у інші країни. Тепер ланцюги постачання розірвано. Експерти «Українського проекту бізнес-розвитку плодоовочівництва» стверджують, що рішення закрити ринки стало згубним для фермерства: «Карантин зруйнував деякі канали продажів. Ми все частіше чуємо, що сільгоспвиробники викидають врожай у посадку або просто переорюють поля». Щоб допомогти фермерам знайти нові шляхи збуту, організація влаштовує онлайн-тренінги із продажів аграрної продукції у соцмережах та на  маркетплейсах, стимулюючи виробників напряму спілкуватися зі споживачами. Також вона запустила  проект комплексної підтримки груп агровиробників. Виробники, щоб продати вирощене, змушені знижувати оптову ціну до мінімуму. І у цей турбулентний час державна підтримка, яка б компенсувала збитки фермерів, відсутня. А якби й була, більшість не змогла б її отримати, бо, за різними оцінками, до 86%  аграріїв, які забезпечують українців овочами і фруктами, працює у тіні. Це дрібні особисті господарства, яких «на папері» ніби й не існує. Супермаркети у них нічого не куплять. Між тим, у супермаркетах також часто-густо порушують правила карантину, та й ціни там набагато вищі. Те саме з малими продуктовими крамничками: майже у кожному мікрорайоні можна знайти заклад, де продавці працюють без засобів захисту, а покупці не дотримуються дистанції у черзі. Чим же особливі ринки?
«В Україні реалізація плодоовочевої продукції на 80% йде саме через ринки, на супермаркети припадає не більше 20%, і там велику частку завжди складав імпорт», – розповіла «Українській правді» директорка з розвитку Української плодоовочевої асоціації Катерина Звєрєва.
Вона пояснила: до посилення карантину багато дрібних і середніх фермерів були орієнтовані на оптового покупця і могли реалізувати свій обсяг свіжої продукції протягом декількох днів. Тепер же закупівельників немає – ринки закриті, ресторани і кафе теж. І на сьогоднішній день вони займаються індивідуальними замовленнями, в кращому випадку, онлайн-продажами. Але реалізувати стандартну кількість продукції таким шляхом неможливо. У більшості фермерів цього сезону вже не стоїть питання заробити бодай якісь гроші – намагаються покрити зарплати і щоденні витрати на вирощування. Звєрєва підсумовує: «Карантинні заборони не повинні заважати фермерам годувати мільйони українців». Ринки, поза сумнівом, є місцями масового скупчення людей – зрештою, як і всі торговельні заклади. Проте що менше точок буде відчинено, то більше людей скупчуватимуться у тих, які іще працюють. У тому антисанітарному форматі, до якого ми звикли, ринки – відкриті, гамірні, де продукти продають без фасування і не приймають платіжні картки, – давали українцям доступ до свіжої і більш-менш натуральної продукції місцевих фермерів. Організувати ж їхню роботу із дотриманням протиепідемічних заходів цілком реально, хай подекуди і непросто. Та воно того варте: ці заклади забезпечують  нас продукцією першої необхідності. Якщо Уряд все ж вирішить не скасовувати цю заборону, аграрії і надалі мітингуватимуть, фрукти і овочі гнитимуть, а люди, доходи яких впали, переплачуватимуть за продукти у супермаркетах. А ризик спіткати там вірус анітрохи не нижчий. Та й чи знаєте ви, хто до вас торкався красивої пластикової обгортки?

Підготувала Христина Шепа,

для ПЕРШИЙ.com.ua

Нагадуємо, Військовослужбовця Мукачівського прикордонного загону, який першим захворів на COVID-19, учора виписали з інфекційного відділення лікарні де він проходив лікування https://pershij.com.ua/mukachivskyi-prykordonnyk-poborov-koronavirus-shche-troie-likuiutsia/ Читайте також: У Ракошині, що на Мукачеві сталася дорожньо-транспортна пригода - автомобіль опинився в кюветі https://pershij.com.ua/u-rakoshyni-na-mukachivshchyni-dtp-avtivka-v-kiuveti-video/
БУДЬТЕ В КУРСІ З “ПЕРШИЙ.com.ua”– підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!