Дух Різдва: Закарпаття відзначає народження Христа

06.01.2021 09:54 148 0
Дух Різдва: Закарпаття відзначає народження Христа

Свята вечеря - це вечір 6 січня перед Різдвом Христовим. Це святозакарпатці  відзначають в родинному колі.

Цього дня закінчується Різдвяний сорокаденний піст. На столі виставляють 12 пісних страв на честь 12 апостолів.

ІСТОРІЯ СВЯТА

В дохристиянську епоху 25 грудня (або 6 січня) в Римській імперії відзначалося язичницьке свято Сонця. Християни прагнули витіснити це поширене свято. Перші згадки про святкування народження Христа з'явилися у середині IV століття. За біблійними переказами, Ісус народився у сім’ї Марії та Йосипа у Віфлеємі. Його родина тікала від царя Ірода, що велів убити всіх новонароджених в царстві Юдеї, бо боявся приходу Месії.

ТРАДИЦІЇ СВЯТОГО ВЕЧОРА

Переддень Різдва традиційно відмічають вдома або в церкві. Вдень господині готують страви та прибирають хату, щоб на Різдво було чисто. Всі роботи проводять до першої зірки на небі. До того часу їсти не можна - годують лише дітей. Після появи першої зорі на небі на стіл накривають вечерю з 12 страв. Оскільки цього дня ще триває піст, на столі не має бути м'ясної та молочної їжі і яєць. Алкоголь також під забороною - замість нього п'ють узвар. Перелік страв не строгий і визначається за бажанням господарів. Але обов'язковими на столі є кутя, узвар та вареники з грибами чи капустою. Часто також готують грибний суп, пісний борщ, смажену картоплю, тушковану капусту, голубці з кашею. Риба в цей вечір дозволена - на стіл подають солоного оселедця або заливне. Першим за стіл має сідати хазяїн дому. За стіл обов'язково сідає вся родина. Додому запрошують бабусь та дідусів. Ходити в гості цього дня не прийнято. Перед тим, як почати їсти, голова сім’ї підкидає ложку куті до стелі. Якщо кілька зернять прилипне - рік буде врожайним. На стіл також ставлять тарілки для померлих родичів і для тих, кого зараз немає вдома.

НАРОДНІ ПРИКМЕТИ

За народною традицією, цього дня забороняється снідати та обідати. Опівдні починають готувати 12 пісних страв і обов’язково кутю та узвар. Свята вечеря вважається джерелом чудодійної сили, яка має принести достаток у Новому році і відвернути від родини ворогів. Починається вона, коли сходить вечірня зоря, яка, за біблійною легендою, сповістила про народження Сина Господнього. Хто перший побачить цю зірку, той буде щасливим. Цього вечора вшановують померлих родичів: ставлять для них кутю та узвар на підвіконня. На святвечір колядують. Читайте також: https://pershij.com.ua/v-mukachevi-pryvitaly-pochesnoho-hromadianyna-mista-vasylia-sofilkanycha-z-90-richchiam-foto-video/ Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...