До дня народження шахів про розвиток шахового спорту в Ужгороді (ФОТО)

18.07.2018 13:57 859 0
До дня народження шахів про розвиток шахового спорту в Ужгороді (ФОТО)
Шахи - це настільна гра на 64-клітинній дошці, на якій розташовуються 32 фігури (по 16 фігур білого і чорного кольору). Грають 2 партнера. Мета гри полягає в тому, щоб поставити мат королю супротивника. Назва гри походить з персидського: шах мат - володар помер. Батьківщиною шахів є Індія. Там у V столітті з’явилася попередниця шахів - гра чатуранга. В Україні шахи відомі з 10 — 11 ст., куди були принесені з Персії: з усної словесності, зокрема билин, відомо, про популярність шахів ще за часів Київської Русі. Підтвердженням цього — шахові фігури в археологічних розкопах Вишгороду, Києва, Турова, в Чорній Могилі біля Чернігова. За Гетьманщини шахістом був митрополит Т. Яновський, а меценатом шахового мистецтва — гетьман К. Розумовський. З європеїзацією Росії шахи поширилися і в Росію: у 1821 з'явився перший російський підручник гри в шахи І. Бутрімова. Українці відіграли роль розвитку шахів: багаторазовий чемпіон паризького клубу «Cafe de la Regence» М. Безкровний (1840–1897) з Одеси, став співзасновником Петербурзького шахового клубу; інший українець Д. Коленко сприяв діяльності Петербурзького шахового зібрання, заснованого в 1901. В Одесі у 1909 відбувся перший шаховий чемпіонат. У Західній Україні ширше зацікавлення шахами виникло аж у 20 столітті.
«В Ужгороді шаховий клуб відкрився в 1979 році за адресою Суворова (зараз Корзо) 10, при клубі працював дитячий гурток. Я працював директором клубу і вів цей гурток. У 1989 році ми перейшли у с/к Юність, де відкрилося шахове відділення Закарпатської ОДЮСШ. З того часу працюю тут тренером-викладачем. Наше відділення було завжди популярним, зараз налічує більше 50 дітей. Серед вихованців безліч кандидатів у майстри спорту, декілька міжнародних майстрів і один гросмейстер - Захар Єфименко, що був чемпіоном світу до 14 років, чемпіоном України, та чемпіоном світу у складі збірної України», - розповідає Василь Юлійович Прокопишин, тренер-викладач шахового відділення Закарпатської ОДЮСШ, майстер FIDE.
Міжнародний день шахів відзначається з 1966 року. Ініціатива створення такого свята належить Усесвітній шаховій федерації (ФІДЕ). Цього дня під її егідою проводяться різноманітні тематичні заходи та змагання. В Ужгороді, колись, саме цього дня, проводили змагання з шахів. Зараз, дещо інакше відзначають цю дату.
«Міжнародний день шахів влітку завжди припадає на відпустку, тому святкуємо на відпочинку. У деякі роки проводили святкові турніри, сеанси одночасної гри», - додає Василь Юрійович.
Шахи- насамперед гра інтелектуалів. Згідно наукових спостережень, шахи корисні для здоров’я. Наприклад, вони часто пропонуються психологами, як ефективний спосіб поліпшення функціональності пам’яті. Дозволяють розвинути мислення та вирішувати більш складні завдання. Не дивно, що шахи навіть рекомендуються в боротьбі з хворобою Альцгеймера. Існують деякі твердження, що вони допомагають розвинути інтелект. Нагадаємо, як повідомлялося раніше, цими вихідними на Закарпатті влаштують фест мінеральної води. Читайте також: У Мукачеві розшукують нових 17 директорів для міських шкіл, навчальних комплексів та ліцею.

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!