Читати – легко: закарпатські казки адаптували до сприйняття особливих людей

18.08.2021 13:50 282 0
Читати – легко: закарпатські казки адаптували до сприйняття особливих людей

Деякі люди мають труднощі з читанням. У межах програми «Інклюзивне мистецтво» буде видано 5 закарпатських казок, переписаних «легкою мовою», аби їх можна було краще розуміти. 

За словами письменника Олександра Гавроша, який відбирав для проєкту тексти, закарпатські казки були обрані, бо це місцевий культурний бренд, а фольклорних казок на Закарпатті – декілька тисяч. Він вважає, що акція сприятиме розповсюдженню закарпатських казок в Україні. Досі їх видавали лише у вигляді фольклорних збірок, а не повністю ілюстрованих книжок. Особливість видань також у тому, що до них потраплять історії, маловідомі читачам.

«Проєкт спрямований на залучення людей з інтелектуальною інвалідністю до культурного життя», – пояснила керівниця проєкту Лариса Шувалова. Вона стверджує, що 80% людей з психічними розладами здатні навчатися і читати нескладні тексти. Вони і потребують такого формату.

Одначе, як стверджують ті, хто проводив апробацію текстів, інклюзивні казки написані мовою «для всіх», тому їх можна читати і нормотиповим маленьким дітям, яким також потрібні нескладні для розуміння тексти.

Адаптовані закарпатські казки видадуть тиражом 500 примірників. Наприкінці жовтня вони повинні надійти до бібліотек і реабілітаційних центрів по всій Україні. Тести також можна буде прочитати онлайн у PDF- форматі.

«Мені здається, що наше суспільство все ж таки робить величезних крок вперед, тому що це не є запит від батьків або від організацій, які працюють з людьми з інвалідністю. Це ініціатива від людей, які хочуть бути дотичними, не маючи цього досвіду», – розповіла психологиня Ольга Принцовська, яка сама має сина з інвалідністю.

Програму «Інклюзивне мистецтво» підтримують Український культурний фонд та Британська Рада в Україні. На Закарпатті у межах програми реалізують два проєкти. Окрім видання закарпатських казок «легкою мовою», в області буде організований всеукраїнський фестиваль «Відкрий серце», на якому покажуть вистави-пісні мовою жестів.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!
Loading...