Бюджетні установи залишаться без газу: у Закарпатській області оголосили надзвичайну ситуацію

11.10.2021 16:07 1071 1
Бюджетні установи залишаться без газу: у Закарпатській області оголосили надзвичайну ситуацію

Закарпатські бюджетники можуть лишитися без газопостачання в опалювальний період 2021/2022 років. Компанії, які виграли торги на постачання природного газу бюджетним установам до зростання цін на паливо, відмовляються виконувати умови договорів, адже вказані у них ціни значно нижчі за ринкові.

На позаплановому засіданні регіональної комісії з питань ТЕБ та НС прийняли рішення вважати таку ситуацію надзвичайною і віднести її до надзвичайних ситуацій техногенного характеру державного рівня.

Як зауважив голова Закарпатської ОДА Анатолій Полосков, орієнтовна потреба у природному газі для бюджетних установ на період опалювального сезону становить приблизно 25 млн м³. Натомість ціна та відсутність постачальника газу ставить під загрозу вчасний початок опалювального сезону і безперебійну роботу закладів у осінньо-зимовий період.

Ціни на природний газ на європейських біржах цього року б’ють історичні рекорди. Наприклад, 6 жовтня 1 мкоштував 1,9 долара. 

Щоб не допустити критичного зростання тарифів, у вересні НАК «Нафтогаз України», Кабмін та Офіс Президента підписали меморандум, відповідно до якого тарифи не будуть збільшувати до кінця опалювального сезону. Згідно з цим документом ціна газу для населення складатиме 7,42 грн за 1 м³, а для бюджетних установ – 16,39 грн за 1 м³.

Проте він не передбачає стабільну ціну для бюджетних установ та організацій як окремих юридичних осіб, які використовують природний газ для опалення та забезпечення гарячої водою. А оскільки майже всі заклади у Закарпатській області обігріваються окремими котельнями, вони купують паливо безпосередньо у постачальників за індивідуальними договорами через процедуру, передбачену законом «Про публічні закупівлі».

Зазвичай такі угоди установи підписували на цілий рік з постачальниками газу, які вигравали тендери на початку року. Однак цьогоріч перед опалювальним сезоном, коли ринкові ціни на газ перетнули позначку 30 грн/м3, постачальники почали масово розривати договори. 

Продавати газ за передбаченими у меморандумі фіксованими цінами мала б компанія «Нафтогаз Трейдинг». Втім, відповідно до законодавства бюджетні установи не мають права укладати договори без тендерів. Тендери наразі проводяться по всій Україні, проте «Нафтогаз Трейдинг» не бере в них участі – приходять тільки приватні постачальники.

В усій країні підприємства та організації держсектору або укладають нові договори на опалювальний сезон за завищеними цінами, які не передбачені в місцевих бюджетах, або ризикують лишитися зовсім без опалення.

Приватні постачальники хочуть змусити бюджетні і комунальні установи, включаючи школи та лікарні, платити за газ ринкову ціну – 35-45 грн/м3. Наприклад, хоча 94% шкіл на Закарпатті впоралися з вакцинацією співробітників і працюють у звичному режимі, деякі заклади вже повідомили учнів, що готуються відправити їх додому, коли настануть холоди, тому що не матимуть чим сплатити за опалення.

Можливим виходом з кризи регіональна комісія з питань ТЕБ та НС на Закарпатті вважає запровадження гарантованого постачальника природного газу для задоволення потреб бюджетних установ за індивідуальними договорами.

Тим часом експерти попереджають, що гарантовані меморандумом тарифи вдасться втримати тільки у випадку, якщо зима не буде суворою і вистачить наявного газу. Якщо ж блакитне паливо доведеться докуповувати, обіцянки розійдуться з реальністю. А промисловим підприємствам у будь-якому разі доведеться купувати газ за цінами імпортного паритету.

Ймовірно, також ця ситуація знову змусить установи замислитися про альтернативи газовому опаленню.

Читайте також:

Теги: Ціни
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 1

111111

11 жовт. 2021 р., 18:07
Не 35грн, в 47 грн
Loading...