Блокчейн, WEB3 та майбутнє інтернету: стартував Mukachevo Global Hackathon

27.08.2021 22:37 856 0
Блокчейн, WEB3 та майбутнє інтернету: стартував Mukachevo Global Hackathon

Мукачево стало однією з локацій, де проходять офлайн-івенти глобального хакатону, ініційованого некомерційною організацією NEAR Foundation. З 27 серпня до 12 вересня у Мукачеві буде майданчик, де професійні кодери та розробники-початківці можуть зустрітися у реальному житті та обмінюватися ідеями.

Аналогічні заходи проходять у Києві, Боготі, Лісабоні, Нью-Йорку, Пекіні, Нігерії, Сан-Франциско і Ханчжоу. Мета – розробка технологій WEB3, які взаємодіють з роботою та розвагами.

Про те, що таке власне WEB3, як може змінитися взаємодія людини та інтернету і чому не можна не рахуватися з криптовалютами, розповів  Валентин Сотов, організатор мукачівського івенту.

«Спочатку був WEB1. Вже навіть ніхто й не пам’ятає, що такий колись існував. Це був інтернет першої версії, ним майже ніхто не користувався, це було лише дуже коротеньке повідомлення. Потім з’явився WEB2 – це той інтернет, яким ми користуємося щодня. Принципом WEB2 з самого початку була децентралізація і свобода, але ця децентралізація і свобода давно вже відійшла в минуле, її вже ніхто не пам’ятає. На сьогоднішній день все централізовано, Google, Facebook повністю є власниками нашої інформації. WEB3 побудований за іншим принципом – ваша інформація завжди буде залишатися вашою. Це є основна різниця між WEB2 і WEB3».

Таку приватність забезпечує розподілений реєстр даних. Валентин наводить приклад: якщо взяти якусь інформацію і записати її всю в одному блокноті, це централізована система даних. Якщо зробити копії у кількох блокнотах, то коли хтось один втратить інформацію, у іншого вона збережеться. Що більше баз даних, то надійніше зберігатиметься інформація. 

На додачу, у цій інформації прописано, що кому належить. Оскільки система пов’язана інтернетом, якщо додається новий блок інформації, він з’являється у всіх. Але коли його закривають наступним блоком, нижню інформацію уже змінити неможливо. Щоб забрати інформацію звідти, потрібно додати ще один блок, який прописує, що її забрано. Кожен наступний блок підходить до попереднього, як замок і ключ. Так працює технологія блокчейн, на якій будується WEB3.

«Це ще називають «скляний сейф». У ньому все видно, кожна річ підписана, але взяти ніхто не може і змінити ніхто не може, бо всі бачать, що кому належить», – пояснює Валентин.

Учасники зустрічі прагнуть створити інтернет, у якому не буде монополій. Одна з них згадує Китай, де користувачів затиснули у залізний кулак. Вона каже: «Хочеться бути там, де за тобою не стежать». 

Це своєрідне кредо нового інтернет-ком’юніті.

Брат біткоїна з українським корінням

NEAR – блокчейн-платформа з відкритим кодом, яка дозволяє розробникам, спільнотам та ринкам створювати більш відкритий, взаємопов’язаний та орієнтований на споживача веб. NEAR запустили в жовтні 2020 року. Хакатон, офлайн-подія якого проходить у Мукачеві, присвячений розробкам, побудованим на NEAR blockchain – від ігор до NFT-майданчиків. Існує також однойменна криптовалюта.

Ідея NEAR належить харків’янину Іллі Полосухіну і його другу Олександру Скиданову. Проте сама мережа децентралізована, і її постійно створюють сотні людей. 

Але вона – одна з багатьох. Блокчейнів існує чимало. Найпопулярніший у світі зараз – біткоїн з капіталізацією близько трильйона доларів. Другий за популярністю – Ethereum. Втім, у Bitcoin додавання одного блоку обчислюється дуже великими потужностями і коштує дуже дорого. Одна транзакція може вартувати від 50 доларів. Якщо ним розраховуватися десь у магазині, $50 доведеться сплатити лише за транзакцію. У NEAR вартість транзакції – близько $0,01. Валентин Сотов впевнений, що майбутнє – за криптовалютами:

«В крипті технологія пішла набагато далі, ніж фінансова система. Світові банки вкладаються в криптовалюти. Вже давно пройшли ті часи, коли казали, що біткоїн – це маячня. Біткоїн визнаний на рівні держав як актив. Є Сальвадор, який взагалі каже: біткоїн – це платіжний засіб, який ми готові приймати. Здебільшого туди рухаються країни третього світу, бо для них це просто спасіння».

Найбільше криптогаманців, додає Валентин – у В’єтнамі. 

Криптовалюти – це в будь-якому випадку актив, але завжди дуже ризикований: сьогодні вклалися – завтра може впасти. І коливання бувають не на 5-10%, а на 300%. Дехто на цьому виграє, дехто програє. 

Навіть у Мукачеві, говорить Валентин, є заклади, готові приймати криптовалюти. Втім, вони, якщо не є активом для накопичення, частіше застосовуються як засіб онлайн-розрахунків за товари або в іграх. Виходить, що у такій грі можна виграти чи програти справжній капітал – як у фільмі «Першому гравцю приготуватися». 

Електронна демократія

Можливості блокчейну виходять далеко за межі спекуляцій на криптовалюті. Сотов стверджує, що потенційно він здатен трансформувати навіть державу:

«Кожна людина може отримувати свідоцтво про народження у вигляді NFT-токена, і, крім того, отримувати ідентифікатор ключа, яким вона буде підписуватися».

Цей унікальний ідентифікатор можна використати, наприклад, на виборах. Такі вибори буде неможливо сфальшувати. І не знадобиться жодних посередників у вигляді лічильних комісій – пряма демократія. Технологія вже існує, і у якийсь момент, імовірно, котрась із держав почне це максимально схвалювати і вирветься вперед. 

Але це більше, ніж навіть електронне громадянство – це нова мова взаємодії людини і мережі.

«З цим людство ще не стикалося. Те, що відбувається, дуже схоже з тим, що відбувалося, коли просто з’явився інтернет і було незрозуміло, як ним користуватися».

Статус тих же криптовалют в Україні не визначений і законним засобом платежу вони не є. Мало хто чув про DApps (децентралізовані додатки) на основі мережі блокчейн. Безліч продуктів все ще формуються – і хтозна, як вони вплинуть. Однак ентузіасти збираються, готові втілювати ідеї і вірять, що створять нову версію інтернету. 

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!