Бабин вечір у традиціях закарпатців

18.01.2018 12:15 7615 0
Бабин вечір у традиціях закарпатців
Другий  «Святий вечір», «Бабин святий вечір» або «Водохресний вечір». Як тільки його не називають. У цей день, перед Водохрещем, прийнято тримати піст. Саме на вечерю подаються пісні страви: смажена риба, вареники, картопля з грибами, кутя, бобальки, узвар. Проте, традиції 12 страв, як на «Щедрий святий вечір» немає. Родина сідає за стіл після того, як зійде перша зірка. Найстарші приходять з церкви й по вечірній службі вечеряють.
«Пам’ятаю, як в дитинстві після вечері найстарший член родини задував свічку. Важливо поспостерігати за тим, куди йде дим. Якщо дим піднявся вгору, то всі члени сім’ї будуть разом весь рік. Дим виходить до дверей – це не хороша прикмета, яка є передвісником смерті», - згадує пані Анна, жителька села Ворочево.
Вважається, що саме на Богоявлення вода найбільш цілюща, тому після вечірньої служби вже можна набирати воду, яка зцілить хворого й допоможе нужденному.
«Цього року я вирішила піти до церкви саме на бабин святий вечір, адже саме цього вечора вода цілюща. Вода, освячена в надвечір’я Богоявлення, так звана «вечірня вода», в народі вважається святішою, ніж на Водохреща. Вона довго не псується та вважається цілющою», - розповідає жителька Дравців Анастасія.
На «бабин святий вечір» також прийнято ворожити,  можливо звідси і назва – бабин, бо саме у селах на нашіптуванні, ворожінні та знахарстві найкраще зналися старші жінки. Багато обрядів були схожі на ті, які практикували на Андрія: гадання на чобітках, кілках у паркані, варениках тощо. Крім того, ворожили на ножах і ложках. Єдина відмінність від Андріївських ворожінь: багато таких обрядів  здійснювали старші жінки, й ворожили вони на те, аби всі були здорові, худоба не хворіла, корови давали молоко, кури неслися, врожай був вдалим, а доньки та сини вдало пошлюбилися. Саме після таких ворожінь жінки «змивали» з себе усе погане, занурившись в річку на «Водохреща», адже ворожіння вважається нехорошою традицією. Зараз же, особливо в містах, вже давно ніхто не ворожить, а Бабин святий вечір – ще одна можливість зібратися з родиною разом й закрити вечерею календар зимових свят. Марія Кочмарь Джерело Перший кабельний

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!