5 професій, які можуть зникнути через автоматизацію до 2030 року

08.07.2021 21:50 799 0
5 професій, які можуть зникнути через автоматизацію до 2030 року

Технології стрімко розвиваються, і виникають робочі місця, про які раніше ніхто не чув. Юнак, який скаже, що вивчає SMM, викличе у пенсіонера подив і нерозуміння. Водночас багато професій поволі переходить у небуття.

Футурологи попереджають, що з вдосконаленням штучного інтелекту більшість людей може виявитися непотрібною на ринку праці – навіть на «розумових» роботах. Досі машини переважали людину тільки у фізичних можливостях – завдяки автоматизованим технологіям https://ukrspecavtomat.com.ua/ на виробництві вдається досягнути небувалих потужностей і швидкостей з усе меншою кількістю робітників-людей. До прикладу, в 2000 – 2010 роках у США відбулося найбільше скорочення виробничих робочих місць, але при цьому продуктивність праці зросла.

Прихильники роботизації запевняють, що технології перебрали на себе велику кількість монотонних, небезпечних і брудних робіт – і переберуть ще більше. Як швидко ШІ замінить, приміром, кваліфікованих лікарів, і чи замінить взагалі, прогнозувати важко (особливо за нинішньої ситуації в сфері охорони здоров’я). У деяких галузях імовірний сценарій ауґментації – співпраці між людьми та розумними машинами. Але багато професій, які або легко автоматизуються, або морально застаріли, перебувають на дорозі до зникнення.

Касир

В Україні це все ще одна з найрозповсюдженіших вакансій у супермаркетах, яких відкривається щораз більше. Проте також все частіше у них встановлюють каси самообслуговування. Поки що не всі покупці знають, як ними користуватися, але щоб призвичаїтися до будь-яких новацій, потрібен час. З іншого боку, навіть галузеві видання наголошують, що каса самообслуговування – це не каса без персоналу, а каса з одним асистентом на кілька машин. Та все одно це зменшує кількість співробітників.

Водій таксі

Компанія Uber з 2015 року намагалася створити безпілотний автомобіль – імовірно, аби замінити армію водіїв, які хочуть кращої плати і соціальних гарантій. Проте аварія за участі безпілотника Uber, який у 2018 році на смерть збив пішохода в Арізоні, та ще ряд невдач змусили компанію наприкінці 2020-го продати свій підрозділ з розробки безпілотних автомобілів стартапу з Кремнієвої долини Aurorа – і він продовжив справу. Ясно, що не тільки одна невдала спроба, а й навіть ціла полоса нещасть лише сповільнить, але не стримає галузь від руху в тому напрямку, куди вона прагне – до випуску на дороги самокерованих авто, об’єднаних в одну мережу, якою управлятимуть алгоритми. Пощастить, якщо у них будуть живі пасажири.

Листоноша

Приклад професії, яка морально застаріла, однак іще жива. В Україні планували перевести виплати пенсій та соціальних допомог на карткові рахунки і перестати відправляти їх поштою з вересня 2021 року, однак від ініціативи відмовилися, зважаючи на те, що багато пенсіонерів є маломобільними та просто проживають у населених пунктах, де відсутні відділення банків. По суті, те, що ще живуть люди, котрі через похилий вік та немічність погано освоїлися з технологіями XXI століття – єдина причина, з якої пошта надалі доставляє пенсії та рахунки. А паперові листи вже не відсилає ніхто.

Повар у кафе фаст-фуду

Автоматизація дозволить зробити швидку їжу ще швидшою. Багато ресторанів швидкої їжі вже встановили термінали самообслуговування, тому наступний крок – інновації на кухні. Оскільки процес приготування фаст-фуду у великих мережах максимально фрагментований, так що кожен працівник виконує лише одну операцію, запровадження роботів на їхніх місцях – лише питання часу і техніки. Подібні системи вже тестують. Врешті-решт, для того, щоб навчити машини смажити котлети чи складати гамбургери, не потрібен сильний штучний інтелект, а просто черговий конвеєр.

Турагент

Зарубіжні експерти ставлять цю професію у ряд тих, які повинні найближчим часом стати неактуальними. Платформи для самостійного планування поїздок набирають все більшої популярності. Замовити тур або квитки можна через інтернет. Окрім того, вплив пандемії COVID-19 на туристичну індустрію може бути довготривалим, що змусить компанії, які ще не закрилися повністю, скорочувати штат і більше покладатися на взаємодію онлайн, а не на працівників, які сидять і часто безрезультатно чекають, щоб хтось замовив відпустку.

Читайте також:

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!