25 квітня - Вербна неділя: як святкувати, прикмети та традиції свята, що треба робити цього дня, а що суворо заборонено

25.04.2021 09:52 717 0
25 квітня - Вербна неділя: як святкувати, прикмети та традиції свята, що треба робити цього дня, а що суворо заборонено

25 квітня 2021 року православна церква всього світу відзначає велике свято - Вхід Господній в Єрусалим, який ще називають Вербною неділею.

Цього дня Ісус Христос увійшов у Єрусалим, щоб завершити свою духовну місію спасіння людства на встановлення християнства. Після Вербної неділі розпочинається Страсний тиждень, який завершиться Великоднем. У цей святковий день Великий піст дозволяє їсти рибу та рибні страви.

Звідки назва Вербна неділя

Вербна неділя має таку назву завдяки тому, що на богослужінні освячується принесена верба (або інше гілля). У давнину зеленим гіллям зустрічали царів після перемоги над ворогом. Христа люди зустрічали пальмовим гіллям, замість якого на Русі з давніх давен для цього використовують вербу. Верба, пальмове листя у церкві - символ перемоги Христа над смертю і є згадкою про майбутнє воскресіння кожного з нас. вхід Господній

Вербна неділя. Значення, духовний зміст свята

За 6 днів до Пасхи Ісус Христос урочисто, як справжній Цар, увійшов до Єрусалима, щоб виконати волю свого Отця, прийняти мученицьку смерть, аби усі люди мали вічне життя. Якщо у Старому заповіті Богу у жертву приносили ягня чи голуба, то у Новому заповіті жертвою став сам  Син Божий - Ісус Христос. Як жертва, Він повинен був померти, а потім воскреснути, щоб після того кожен віруючий у Христа Розп’ятого мав право увійти у Царство Боже. Таким чином встановлювалася нова віра - християнство. Верба або інше гілля, що ми освячуємо у цей день, символізує славу Спасителю, який переміг смерть та прокляття Адама та Єви. Молодий осел, на якому Господь увійшов у Єрусалим, теж має символічне значення. Христос попросив знайти не аби якого осла, а молодого, на якого б ще ніхто ніколи не сідав. Цей молодий осел і став став символом молодої, оновленої віри, яка кожну людину приведе у Царство Боже.

Вербна неділя. Біблійна історія

Після дивовижного воскресіння Лазаря, який 4 дні був мертвий, а силою Христовою знов повернувся до життя, багато людей повірили, що Христос - справжній Месія. Ісус Христос з учнями увійшов в Єрусалим, сидячі на молодому ослі. Люди зустрічали Христа як Спасителя та Месію, вкладали на його шляху гілля та свій одяг. Народ голосно сповіщав: “Осанна Сину Давидову! Благословен Грядий в ім’я Господнє!” Фарисеї хотіли, щоб народ замовчав, але Христос відповів їм: “Якщо вони замовчать, то каміння почне говорити!” У Єрусалимі він прогнав усіх лоточників та продавців зі словами: “Дім мій буде домом молитви! А ви робите з нього печеру розбійників”. Вигнання торговців Підходили до нього кульгаві, сліпі та Він їх уздоровив. А наступними днями вчив у Храмі, а ночі проводив за містом. Відтоді первосвященики, книжники шукали нагоди погубити Його, але не могли, бо увесь народ постійно слухав Його.

Що треба робити на Вербну неділю

На Вербну неділю тим, хто постує, дозволяється риба. До храму приходять з квітами, переважно з вербою, освячують її після літургії та несуть додому. Є традиція зберігати гілля аж до Вербної неділі наступного року. Бажано сповідатися та причаститися, бо причастя на великі свята - благословення для всього роду. Треба відпочивати, згадуючи євангельські події в колі рідних та друзів.

Традиції свята

Цікавою традицією свята є народне жартівливе "побиття" вербою. При цьому слід примовляти: "Не я б'ю - верба б'є! Верби хлист - б'є до сліз!". Вважається, що удари вербою у свято захищають від пристріту і вроку. У народі вірили в силу цього дерева. Вважається, що вербні бруньки додають чоловікам силу, а жінок лікують від безпліддя. У відварі з нирок купали маленьких дітей для захисту від хвороб. Це важливо: вербу для освячення варто рвати тільки з молодих і здорових дерев, уникаючи хворих рослин і тих, що ростуть поблизу кладовищ.

Що заборонено робити у Вербну неділю

Заборонено викидати торішні гілочки верби - це до нещастя. Замість цього їх потрібно спалити. Не можна важко працювати, займатися рукоділлям, прибиранням, пранням. Бажано не починати нових справ. Частування приготуйте заздалегідь, так як кухонні турботи теж заборонені. Не сваріться і не думайте ні про кого погано в цей день - все повернеться бумерангом. Заборонено влаштовувати галасливі святкування, тим більше з алкоголем. У народі вірили також, що не можна розчісувати волосся в цей день - привернете неприємності. Забороняється влаштовувати будь-які поминальні обіди.

Прикмети свята

Ясна і тепла погода - буде урожай фруктів і хліба. Вітряно - літо буде прохолодним. Вдарив мороз - добре вродить пшениця. Якщо посаджена в цей день кімнатна рослина почне добре рости - до прибутку, зів'яне - до збитків. Читайте також: Закарпаття з висоти: вулиця Ужгородська в Мукачеві очима птахів (ВІДЕО) Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – приєднуйся до наших каналів у Telegram та Viber, а також підписуйся на сторінку в Instagram
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!