Головна » Життя

Зроби мені боляче. Чому МОЗ залишило українців без наркозу

«З 1 січня 2018 року операції українцям будуть проводити без анестезії!» З такою шокуючою заявою виступила днями глава комітету ВР з питань охорони здоров'я Ольга Богомолець

І пояснила: після Нового року в силу вступає постанова Кабміну №180, згідно з якою закупівля препаратів для анестезії – фентанілу, натрію оксабутірата і промедолу – за держкошти більше не передбачена.

МОЗ виключило дані препарати з Нацперечня лікарських препаратів, а значить, використовувати їх при проведенні операцій не будуть. За словами Богомолець, пацієнти і лікарі стають перед вибором: смерть на операційному столі від больового шоку або в’язниця. «Вести» розбиралися, що ж насправді чекає українців, які волею долі попадуть в лікарню.

Небезпечна альтернатива

Слова народного депутата підтвердили в Київській профспілці медпрацівників. «Препарати для анестезії дуже потрібні і їх і без того не вистачає в лікарнях, – розповіла нам голова Київського міського комітету профспілок медпрацівників Лариса Канаровська. – Під кожен вид операції повинна бути підібрана індивідуально анестезія, в залежності від наступних токсичних впливів. Особливо складно підібрати нормальну анестезію людям у віці, щоб людина, вийшовши з наркозу, в буквальному сенсі не збожеволіла. Альтернативи цим трьом препаратам є, але немає гарантії, що вони підійдуть усім. Частина препаратів має токсичну дію, і нові експерименти просто ні до чого».

«Пацієнти самі не куплять»

Даних препаратів немає у відкритому продажі в аптеках, і закупити самостійно пацієнти наркоз не зможуть. А за нелегальну купівлю людину можуть притягнути до кримінальної відповідальності. «Це три препарати – головні знеболювальні для тих, кого ми не хочемо зробити наркоманами. Решта викликають залежність і їх застосовують тільки для смертельно хворих людей. Пацієнти змушені будуть розшукувати препарати за «червоним рецептом» в спеціалізованих аптеках, яких одиниці на всю країну. Це буде величезна проблема», – пояснив віце-президент Об’єднання організацій роботодавців медичної та мікробіологічної промисловості України Віктор Чумак.

За його словами, якщо препарати не увійшли в Нацперечень – значить, вони потрапляють в категорію другої черги, і лікарня зможе їх закупити лише за власні кошти і лише в тому випадку, якщо у неї в наявності будуть всі 377 препаратів із переліку.

До речі, сам перелік складено неграмотно – препарати не охоплюють самі смертоносні захворювання в Україні в повній мірі (наприклад, ту ж гіпертонію, туберкульоз), а значить, гроші будуть виділені вхолосту. – Віктор Чумак

Згодні з Чумаком і анестезіологи. Так, один з медиків розповів, що альтернативні препарати часто не підходять для глибокої анестезії – їх застосування може призвести до того, що людина може прокинутися під час операції в стані больового шоку.

Як стало відомо, найближчим часом питання буде піднято на засіданні комітету ВР з питань охорони здоров’я.

«Сподіваємося, що МОЗ відреагує і внесе правки», – говорить заступник голови комітету Олег Мусій.

А Ольга Богомолець додала: завдяки суспільному тиску і критики з боку експертів вже вдалося призупинити постанову №180 і Нацперечень буде переглянутий. «Попередньо, в нього пообіцяли включити три конфліктних препарати», – сказала Богомолець.

«Людей готують до платної анестезії»

За словами Мусія, якщо препарати заборонять, анестезіологи будуть змушені застосовувати ті, що не набули широкого поширення, а значить, спрогнозувати наслідки їх використання складно.

«Препарати знайдуть чим замінити з реєстру. Але наркоз може бути неякісним і здійснювати на організм серйозний негативний вплив», – сказав  Мусій. Він припустив, що за такою ініціативою МОЗ може стояти бажання зробити анестезію платною послугою (зараз пацієнти неофіційно платять анестезіологу 1000-6000 грн). «Це чергова нелогічна ініціатива, у авторів якої немає розуміння наслідків», – каже нардеп.

За матеріалами: https://vesti-ukr.com/

Реклама