За лаштунки творчості закарпатської майстрині (ФОТО)

02.11.2018 20:50 225 0
За лаштунки творчості закарпатської майстрині (ФОТО)
У місті Ольгу Гал знають як талановиту мисткиню. Зі шматка глини жінка виліплює справжні шедеври. Привітна та усміхнена, знайомить нас із техніками художньої кераміки. А за розмовою розкриває деталі власного життя. Навчалася Ольга в Ужгородському училищі декоративно-прикладного мистецтва. Згодом – у Львівській академії мистецтв.
«Я любила технічні науки. Але батьки наполягали на мистецькій освіті. Близько десяти років навчань роботи із глиною під пильним оком викладачів, а далі – самоосвіта,  збір етнографічного матеріалу в бібліотеках, польові дослідження. А згодом зрозуміла, що стала залежна від мистецтва».
Спочатку Ольга виліплювала із одного виду глини. Згодом почала експериментувати із кольоровими шматками. Тверда глина у руках майстрині стає пластичним матеріалом, готовим до перевтілення. На перший погляд, оздоблення виробів – вільний політ фантазії мисткині. Та все набагато глибше. «Мені хотілося передати символіку. Кожна дрібниця несе у собі певне значення. Я збирала вишивки з усього Виноградівського району. Тоді технічних засобів у мене  не було, то я вручну переносила усе на папір. Креслила і промальовувала кожну деталь і колір. А згодом вивчений орнамент втілювала на керамічній поверхні». У 2012 році Ольга сформувала методичні розробки «Традиційна вишивка Виноградівщини», «Ткацтво і вишивка Виноградівщини». Змальовані елементи орнаментів на більше 500-ста листках альбомного формату. Жінка каже, у нашому краї особливий, свій власний орнамент, бо має нашарування і угорських, і румунських рис. Створювала ілюстрації до книг місцевих авторів. А на їх основі видала власні замальовки-листівки Севлюша (так називали Виноградів до 1946 р.). «Я досліджувала значення орнаментальних мотивів. Через них дізнавалась як люди дивилися на життя.У роботах з глини старалася передати народний образ, звичаї. Навіть у заплітанні волосся – це теж традиція. Скільки колосків та переплетень – це все мало значення» Віртуозність робіт вражає. Від глиняних до витинаних з паперу зображень рослин і тварин та малюнків аквареллю.  Візерунки збирала як з народного одягу, так і предметів побуту шляхом фотофіксації та замальовок. Має чималу бібліотеку з вивчених книг та власних записів. «Мало хто надає цьому значення. А для мене – важливо» «Цю вишиту сорочку принесли, кажуть: «Нате, ми знайшли на горищі». Вона була у жахливому стані. Ну я відмочила, повернула колір. І до колекції»   У роботі керамістка формує виріб методом відтискання у гіпсових формах. Коли глина підсихає, дістає із форми і наносить стилізований орнамент кольоровими глинами.   На сьогодні Ольга Гал – методистка відділу культури райдержадміністрації. Проводить майстер-класи та виставки. Художниця – член Національної спілки майстрів народного мистецтва України. Завдяки науковим пошукам майстрині історія Виноградівського краю продовжує дихати і знаходити відбитки сучасності. А керамічні вироби збагачують культурну спадщину Виноградова.
Тетяна Москаль
Нагадаємо,  На Іршавщині мандрівники можуть відпочити в новій альтанці

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!