Головна » Ексклюзив

В Іршаві відзначили 101 рік з дня закінчення Першої світової війни (ФОТО)

Краєзнавець Юрій Фатула презентував книгу «Неси мамці жалість мою», де зібрані 1500 прізвищ полеглих солдатів із чотирьох районів Закарпаття.

До 101-річчя з дня закінчення Першої світової війни в Іршаві презентували книгу «Неси мамці жалість мою». Назва книги – рядок із солдатської народної пісні, повний текст якої міститься на першому форзаці книги. Її автор – Юрій Фатула – дослідник історії Закарпаття, а саме періоду Першої світової війни 1914-1918 років.

Основний матеріал книги базований на відомостях із чеського військового державного архіву. У ньому містяться 180 тис карточок загиблих солдатів. Із нього автор відібрав 4 тис карток тих, які були мобілізовані із нинішнього Закарпаття. Це дані про полк, у якому служив солдат, місце загибелі та місце його поховання.

“Основне завдання моїх книг – це гуманітарний аспект. Щоб якомога більше закарпатських родин могли дізнатися де поховані їх прадіди. Це книга не про генералів та високих чинів. Це книга про простих солдатів, наших земляків” – зазначив дослідник Юрій Фатула.

У книзі описані цвинтарі, де поховані солдати, та міститься мартиролог з важливими даними про загиблих. У радянський період з ідеологічних міркувань тема Першої світової війни не була актуальною, а в епоху постправди розмилися межі між фактами та припущеннями щодо однієї з найбільших трагедій ХХ століття – Першої світової війни. Щоб зберігати об’єктивність та відкривати “білі плями” історії дослідники об’єднуються, вирушають в експедиції та знаходять підтвердження, або ж спростування знакових подій. Сьогодні на вершинах Карпат можна віднайти залишки окопів, траншей, зброї, набоїв, а подекуди й останки вояків.

“У 2018 році під час пошуково-дослідницької військово-меморіальної експедиції «Карпати-2018» ми знайшли поховання німецьких солдатів. По залишкам уніформи зрозуміли, що тут поховані солдати німецької Стальної дивізії, яка була різко знята з облоги Вердена та перекинута в Карпати, аби зупинити наступ російських військ під час Брусиловського прориву” – розповів директор Іршавського районного історико-краєзнавчого музею Андрій Світлинець.

На презентації автор книги розповів про широку географію поховань закарпатців: від Камчатки і до самої Італії. У цій країні розміщений меморіальний комплекс, де поховані понад 22 тисячі військових часів Першої світової війни, серед яких і наші земляки.

Це вже друга книга автора, яка стосується закарпатців у часи Першої світової війни. У першому виданні «Полеглих ми так і не поховали» 2016 року описано бойовий шлях 85-го Мараморосько-Угочанського піхотного полка австро-угорської армії.

Тетяна Москаль

Нагадуємо, В Мукачеві прогримів вибух (ФОТО)

Читайте також: Вивезли до річки та почали бити: на Хустщині група злочинців викрала 19-річного юнака (ФОТО)

Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в Instagram


Залишити коментар

avatar
загрузка...
Реклама
Реклама
Loading...