«Це важко, але цілком реально»: Олеся Яскевич – про те, як привчити до особистої гігієни підлітків з комплексними порушеннями розвитку

11.05.2020 10:43 704 0
«Це важко, але цілком реально»: Олеся Яскевич – про те, як привчити до особистої гігієни підлітків з комплексними порушеннями розвитку
«Все, що відбувається навколо дитини, має бути їй зрозумілим»
Першу заповідь щоденної гігієни можна сформулювати так: процедури повинні бути рутинними і вписуватися в чіткий режим. Будь-які маніпуляції, які ви збираєтесь виконати з дитиною (одягання, заміна підгузків) потрібно проговорювати вголос. І дитина завжди має брати посильну участь у цьому процесі, навіть якщо збоку видається, ніби вона зовсім нічого не може. «Я завжди кажу, що ми, батьки – адвокати і головні помічники наших дітей. Ми і тільки ми вибудовуємо сходи, якими буде або не буде підніматися вгору наша дитина», – говорить пані Яскевич. Вона впевнена: діти здатні на більше, ніж думають їхні батьки. Фахівчиня роз’яснює, що існують різні типи допомоги, яку дорослий може надати дитині.  

Повна фізична допомога

  Це саме той випадок, коли йдеться про дітей з комплексними порушеннями розвитку, які через свої фізичні особливості не можуть нічого зробити самостійно. Наприклад, якщо в дитини складна форма ДЦП, вона не може встати, переодягнутися, змінити собі нижню білизну, помитися. Але при цьому потрібно завжди максимально включати дитину в таку діяльність. Наприклад, просто взяти її руку і в руку покласти мило. Це вже буде включенням у діяльність, хоча все одно ви фізично абсолютно все зробили за неї.  

Часткова фізична допомога

Це менший ступінь фізичної допомоги. Наприклад, коли ви миєте дитині волосся, ви можете покласти її руку і підтримувати або за кисть, або за лікоть і таким чином направляти її, щоб дитина максимально все зробила сама.

 Моделювання

    Ви показуєте дію, яку хочете, щоб дитина виконала самостійно. Щоразу треба пам’ятати, що всі дії, які ви робите з дитиною, або хочете, щоб дитина зробила самотужки, слід розбивати на маленькі кроки. Дитина відтворить один невеликий крок, потім навчиться робити ще один, і ще, а потім все це можна буде об’єднувати у єдину навичку.

Жести

Це можуть бути жести для візуалізації, наприклад, вказівний жест, щоб показати, що ви хочете зараз зробити. Приміром, ви показуєте дитині в область паху і вона вже розуміє, що треба зняти або одягти білизну. Можна показувати це мімікою, шепотом або просто рухами губ чи виразом обличчя. Все, що можна задіяти у спілкуванні з дитиною, потрібно задіяти. Це стосується і дітей, які не розмовляють: з ними також можна спілкуватися за допомогою міміки і жестів.

 Прийоми «рука в руці» і«рука під рукою»

Вони підходять для дітей, у яких є порушення зору, а також тих, у кого є ментальні  і фізичні порушення. Рука в руці – це коли дорослий бере руку дитини в свою руку і фіксує. Таким чином він контролює все, що робить. До прикладу, бере руку дитини і разом з нею бере рушник. «Рука під рукою» – це коли дитина кладе свою руку на руку дорослого, і він показує всі рухи своєю рукою. Дитина будь-якої миті може забрати руку, якщо їй буде неприємно чи вона відчує небезпеку. Пані Яскевич відзначає, що останній метод подобається їй більше, адже тоді дитина може сама приймати рішення.

Прямі словесні інструкції

Якщо дитина вміє виконувати вказівки, можна почати з цього. Варто підказати дитині, що вже час мити голову, і вона вже буде знати, що це означає, може зайти у ванну і почати виконувати необхідні маніпуляції.

Непрямі словесні інструкції

Вони допомагають нагадати дитині, що потрібно зробити, але не позначають дії напряму. До прикладу, ви даєте дитині зубну пасту і кажете: «Ось у тебе в руках зубна паста. Що далі?» І тоді дитина розуміє, що потрібно відкрутити ковпачок зубної пасти, взяти щітку і далі за інструкцією. Або: «У тебе чисте мокре волосся, що робити далі?»
«Важливо скласти список вмінь і навичок дитинидля всіх родичів, спеціалістів, нянь, для всіх, з ким вона спілкується поза домом. В ідеалі, цей список треба повісити на видному місці, щоб у кожного, хто спілкується з дитиною, був чіткий і зрозумілий алгоритм дій», – пояснює пані Яскевич.

«Погана новина – це важко, хороша – це реально»

За її словами, навчити підлітка зі складними порушеннями розвитку навичкам гігієни надзвичайно складно, проте все ж можливо. Щоб цього досягти, потрібно безкінечну кількість раз повторити певну дію, аби дитина її зрозуміла і відтворила. Але можуть знадобитися не тижні й не місяці, а роки тренувань. З чого почати? Перше і головне правило, на якому наполягає фахівець – орієнтуватися на «тут і зараз».
«Діти дуже різні, у кожної різний рівень розвитку, рівень фізичного і емоційного стану, ментальні особливості. Треба розуміти, наскільки тут і зараз дитина готова до вивчення того чи іншого навика», – стверджує вона.
Друге правило –досвід дитини. Наприклад, дитина вміє вмикати воду, розуміє, що якщо відкрити кран, потече вода, але не може самостійно намилити руки. Тоді зрозуміло, що цей навик уже сформований, і тепер треба показати, де знаходиться мило, як взяти його в руки, щоб воно не випадало (або скористатися дозатором), як вимити руки, як змити, як закрити кран, витерти руки. Пані Яскевич наводить такий приклад: «Уявіть собі, якщо ви гуманітарій, а вас зарахували на четвертий курс технічного університету. Приблизно так почувається дитина, до якої ні з того ні з сього починають ставити вимоги відповідно до віку, а у неї ще не сформовані найелементарніші навички. Тому при навчанні самообслуговуванню і гігієні потрібно орієнтуватися не на реальний вік дитини, а на готовність до навчання». Жінка стверджує: батьки часто роблять за дітей речі, з якими ті цілком могли б упоратися самостійно, адже це зручніше і швидше. І так відбувається і в два, і в десять, і в двадцять п’ять  років.
«Важливо на секунду зупинитися, проаналізувати все, що відбувається з дитиною за день і скласти чек-лист тих дій, які ми робимо за дитину, радить фахівець – Потім потрібно проглянути цей список іще раз і зрозуміти, що дитина могла б робити сама, що з вашою допомогою, а де з частковою участю».
Вона пояснює: доки діти маленькі, батьки самі вирішують, коли їх мити і перевдягати. Але вони ростуть, і дуже важливо привчати їх приймати такі рішення самостійно. Особливо це стосується періоду статевого дозрівання, коли стають активними жирові і потові залози, з’являються прищі на обличчі. Як цього досягти? Встановити режим і сформулювати очікувані результати гігієнічних процедур. Чудово працюють «банні дні». Якщо вписати їх у розклад, дитина буде знати що, наприклад, кожну неділю ввечері вона повинна прийняти душ або ванну. І коли це буде постійно підкріплено, жодних проблем не виникне, і дитина спокійно ставитиметься до цього.

 Вчити дитину стежити за сигналами свого тіла

  По-перше, в період статевого дозрівання ці сигнали стають більш явними: швидше жирнішає волосся, з’являється неприємний запах, прищі на обличчі. Таким чином можна показати дитині: ось, вже з’явився запах, час іти в душ. Якщо в дівчинки менструація, потрібно нагадувати їй про те, що кожні дві-три години треба іти в душ, щоб замінити прокладку.  

Зв’язати гігієнічні процедури з певними заняттями

Приміром, два або три рази на тиждень підліток ходить на якісь заняття або реабілітацію, і у ці дні він повинен повністю прийняти душ. Тоді він розумітиме: якщо у мене є якась фізична активність, після цього потрібно йти у душ. Не обов’язково він це робитиме самостійно, але все рівно на цьому потрібно робити акцент.

Жодних«квіточок» і «краників»

Олеся підкреслює, що навіть підліткам зі складними порушеннями розвитку важливо розповідати, як росте і змінюється їхнє тіло, пояснювати, що це нормально. Для дитини стресом може стати навіть те, що у неї росте волосся у нових місцях. Якщо зовні видається, ніби вона нічого не розуміє, у неї все одно можуть бути переживання, які виражатимуться у істериках, агресії або втечі у себе – залежно від дитини. Окремо жінка наполягає на тому, щоб у спілкуванні з дітьми називати інтимні частини діла конкретними фізіологічними термінами, а не евфемізмами. Це потрібно для попередження насилля, а також для того, щоб дитина могла правильно ідентифікувати ці органи. Підлітку важливо пояснити різницю між необхідним доглядом за тілом і дотиками, які мають сексуальний характер. Дитина повинна знати, що її тіло належить тільки їй. У питанні інтимної гігієни підлітків з порушеннями розвитку фахівчиня наголошує на трьох ключових речах:
  1. Перш ніж торкнутись дитини, попросіть дозволу
«Якщо говорити про дитину зі складними вадами розвитку, яка не розмовляє, все одно потрібно спитати: «Зараз я буду міняти тобі підгузник. Можна, я тебе роздягну?» Завжди запитувати. У дитини завжди буде якась реакція. Це не обов’язково буде вербальна реакція. Це може бути погляд, рух. Той, хто близько працює з дитиною, уже знає:це знак згоди, отже, я можу», – роз’яснює пані Яскевич.
  1. Обов’язково треба коментувати все, що ви робите
Розмовляючи під час догляду за інтимними частинами тіла, ви спонукаєте дитину ставити запитання і створюєте атмосферу відкритості.
  1. Дитина має приймати активну чи пасивну участь у процесі.
Навіть якщо вона не може нічого зробити самостійно, можна застосувати прийом «рука в руці». Наприклад, дорослий одягає підгузок, а дитина допомагає застебнути його або натягнути штани. Якщо це відбуватиметься з дня у день і цьому будуть навчені всі, хто працює з підлітком, у нього сформується «зона небезпеки», якщо хтось дозволить собі робити це по-іншому. Пробуйте знову і знову Для того, щоб навчити дитину конкретним гігієнічним процедурам, необхідно дотримуватися детальних покрокових інструкцій, засвоюючи кожну дію окремо. Пані Яскевич акцентує на тому, що предмети, з якими взаємодіє дитина у процесі навчання, повинні мати чітке місце.
«Не може бути так, що сьогодні зубна паста стоїть у склянці, завтра вона лежить на полиці, післязавтра в тумбочці під умивальником. Постійність предметів – це одна з речей, які потрібно запам’ятати. Особливо це стосується дітей з порушеннями аутичного спектру. Якщо мило стоїть зліва від раковини, воно там і повинно стояти, щоб було менше стресу для дитини».

Чищення зубів

Необхідно проробляти окремо найдрібніші деталі, починаючи з відкручування кришки і натискання на тюбик. Відкрутити кришку – доволі складний навик, і його доцільно окремо тренувати на різноманітних тюбиках і пляшечках. «Як правило, батьки опускають ці моменти, і в роті у дитини відразу опиняється зубна паста зі щіткою. Особливо це стосується незрячих дітей, коли у них всі предмети невідомо звідки взялися і невідомо куди поділися. Тому важливий алгоритм, послідовність дій», – розповідає спеціалістка. За її словами, важливо пояснити дитині, що таке сила натискання. Можна вичавити пасту на долоню дитини і дати їй пальчиком перевірити, яка кількість пасти потрібна, а наступного разу можна натискати разом і показати, як це відбувається. Якщо моторних навичок дитини недостатньо, щоб вичавити зубну пасту на щітку, вона може вичавити її відразу в рот, хоча це не найкращий спосіб з точки зору гігієни, і велика вірогідність, що цю субстанцію просто проковтнуть. Альтернативний спосіб – нанести пасту на вказівний палець і потім перенести до рота. Деякі діти не можуть засвоїти навик полоскання рота після чищення зубів. Для сина Олесі виходом став ірригатор. Звісно ж, у дитини повинна бути власна зубна щітка. Якщо дитина незряча, потрібно, щоб вона виділялася тактильно – або формою ручки, абонаклеєними тактильними мітками. Починати навчання можна з будь-якого пункту, адже у кожної дитини по-різному розвинутий цей навик. «Я зубну щітку дала Матвію уже в рік, – розповідає Олеся, – до того були різні м’які щіточки, ми просто чистили водою. Для нього це був предмет, яким він маніпулював, це була гра. Тепер йому 14, і у нього електрична зубна щітка. Він досі самостійно не чистить зуби, але він чітко знає, що зранку та ввечері він повинен іти у ванну і вичистити зуби, і це вже не обговорюється». Щоб ввести гігієнічні процедури в рутину, корисні предмети-символи, або предмети-референти, та предметні календарі. Приклад предметного календаря: спочатку дитина їсть, потім витирає рот, а після цього чистить зуби. В даному випадку зубна щітка – предмет-референт. Дивлячись або доторкаючись до нього, дитина знає: якщо зараз час чистити зуби, треба йти у ванну і почистити їх. Корисними можуть бути візуальні картки з підказками, соціальні історії (ілюстровані розповіді про дитину і те, що з нею відбувається) та«книги досвіду».

Приклад «книги досвіду». Зліва – візуальна інструкція, як чистити зуби,

справа – зубна щітка як предмет-референт.

У візуальних картках можна використовувати фото дитини і реальних предметів. Олеся пояснює, що це важливо для дітей з аутичним спектром: приміром, якщо на картинці червона щітка, така дитина не захоче брати синю. До того ж не всі діти з аутичним спектром дозволяють чистити собі зуби, адже це чужорідний предмет у роті. Потрібно дуже м'яко і поступово до цього підходити, експериментуючи з видами щіток та паст.

Миття рук

До цієї операції дітей починають привчати з найбільш раннього віку, але багатьом підліткам і дорослим з порушеннями розвитку надалі необхідні фізичні, голосові або візуальні підказки, щоб її проробити. Слід контролювати також час, наприклад, рахуючи до десяти або співаючи яку-небудь пісеньку. Знов-таки, необхідно аналізувати, на якому етапі дитина здатна робити це самостійно, а на якому їй може знадобитися допомога.
«Дуже важливо пояснити дитині, яке буває мило, – розповідає пані Яскевич. –Я у своїй практиці стикалася з тим, що діти знають, що мило буває тільки з дозатором. А коли клали брусочки, які діти робили у майстерні у вигляді апельсина або шматочка кавуна, воно дуже реалістично виглядало, хоча й пахнуло милом, і деякі діти пробували це на смак. Ми їм просто пояснювали, що це мило, і у дитини був дисонанс, вона не могла зрозуміти, що мило виглядає, як апельсин. Ну яке ж це мило? Такого не буває».
Щоб у дитини не виникало спокуси скуштувати мило з апетитним запахом, фахівчиня радить прикріпити до нього позначку, яка вказуватиме, що це не їжа, а мило, щоб мити руки. Крани з гарячою і холодною водою також варто позначити візуально, а якщо дитина незряча – тактильно.

Туалет

Навчання самостійному користуванню туалетом можна почати з того, що показати, де стоїть туалетний папір. Потрібно навчити дитину відмірювати потрібну кількість паперу і складувати його, як ним користуватися і куди потім викинути. Щоб показати, скільки саме паперу потрібно, можна встановити тактильну помітку, яка показуватиме, коли зупинитися. Складувати папір у декілька разів – також складний навик, який можна тренувати на будь-яких серветках. Як варіант, папір можна скласти заздалегідь. Подальші дії можна тренувати методом «рука в руку». Необхідно все проговорювати та контролювати процес – і  зрозуміло, що з самого початку дитина не зможе зробити це чисто. На перших порах основна ціль – навчити не результату, а процесу, щоб дитина засвоїла алгоритм дій. Можна почати вивчати навичку з кінця: спершу дати дитині викинути використаний папір у смітник, потім відірвати його і т. д. У деяких хлопчиків з вадами розвитку, навіть якщо вони вміють стояти і ходити, може виникнути проблема з навиком сечовипускання стоячи. Цьому хлопчик повинен вчитися від батька, і знов-таки з якомога більш раннього віку. Мати фізично неспроможна показати йому, як це робиться.

Приймання душу

«Перед тим, як вчити дитину цьому навику, ви повинні зрозуміти, наскільки безпечним є простір ванної кімнати, наскільки дитина може в ній зорієнтуватися, де висить рушник, де полиця з особистими речами дитини», – пояснює Олеся і зазначає, що дім має рости разом з дитиною. Якщо рушник висить зависоко, дитина може до нього не дотягнутися. Все повинно бути на рівні дитини, аби вона могла у  будь-який момент це дістати. Якщо дитина на візку, рушник і полиця все одно повинні бути на такому рівні, щоб дитина принаймні могласама витертися рушником. Навіть якщо підліток нічого не робить самостійно, завжди потрібно коментувати свої дії – все, що стосується особистого простору і якихось маніпуляцій з дитиною, треба проговорювати, незалежно від того, розуміє вона чи ні. Олеся зауважує, що для багатьох дітей з аутичним спектром і ментальними порушеннями голова – одна з больових точок, і вони не дають мити собі волосся: комусь боляче, комусь страшно. Тоді потрібно просто говорити: «Твоє волосся вже брудне, воно неприємно пахне, його необхідно вимити, для цього потрібен шампунь». Щоб навчити контролювати кількість шампуню, зручно використовувати пляшечку з дозатором: дитина натискає один чи два рази, і цього достатньо. У банні дні потрібно митися з голови до п’ят. Цей навик дитина теж має засвоїти, і його розбивають на окремі дії і кроки. Пані Яскевич нагадує про те, що дітей варто заохочувати.
«Завжди потрібно коментувати результат:ти помився, від тебе приємно пахне, тепер ми підемо робити те і те. Після душу потрібно закріпити цю позитивну навичку. Навіщо дитина це робить? Щоб приємно пахнути, щоб бути чистою».
Деякі діти, засвоївши гігієнічні навики, настільки захоплюються водними процедурами, що готові приймати ванну кілька разів на день або без кінцямити руки. Олеся наголошує, що повинен бути чіткий режим: припустімо, ванна один раз на тиждень або раз на день. Можна застосувати таймерчи піщаний годинник,аби дати дитині зрозуміти, що гігієнічна процедура – це не гра, і час її виконання обмежений. «Все це реально, але дуже важлива ваша налаштованість, ваше бажання і ваше терпіння.  – підсумовує жінка.За тиждень, за день, за три дні, за місяць навчити дитину, яка раніше сама не підтиралася, практично нереально, особливо якщо у дитини є поведінкові особливості розвитку. Тому складайте для себе чек-лист, аналізуйте весь день з дитиною, покроково розписуйте те, що ви робите за дитину, дивіться, де ви можете трохи поступитися, а що дитина вже може робити сама, потроху рухайтеся по цьому чек-листу, і тоді все вийде. Найважливіше – пам’ятайте, що кожна дитина, навіть та, у якої дуже складні порушення розвитку – це підліток, якому 12, 13, 16 років, і, звісно, вона хоче добре виглядати і чисто пахнути, і від батьків, які за нею доглядають, це дуже сильно залежить».

 Записала Христина Шепа

Читайте також: Заступник міністра охорони здоров’я і головний державний санітарний лікар Віктор Ляшко розповів, за яких умов запрацюють дитсадки в Україні https://pershij.com.ua/koly-v-ukraini-zapratsiuiut-dytiachi-sadky/  
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!