Головна » Життя

Розведення і великий обмін. Про що домовилися на нормандському саміті (ФОТО)

У понеділок, 9 грудня, у Парижі відбулися переговори за участю лідерів України, Росії, Франції та Німеччини

Перемовини у Парижі – це перший саміт у нормандському форматі за три роки. Попередній проходив ще за президентства Петра Порошенка, у жовтні 2016 року. Нормандські переговори тривали майже шість годин.

Розведення, обмін, припинення вогню

У комюніке за результатами зустрічі йдеться, що сторони досягли домовленості про обмін полоненими у форматі “всіх на всіх”.

Такий обмін, йдеться в документі, має відбутися вже цього року – до 31 грудня.

Окрім того, сторонам вдалося домовитися про припинення вогню і часткове розведення сил на Донбасі.

Українські ЗМІ з посиланням на джерела в українській делегації повідомляли, що Володимир Путін пропонував розвести сили уздовж усієї лінії зіткнення, проте Київ на це не пішов.

Нормандський саміт

Зрештою, як свідчить текст комюніке, сторони узгодили три нові ділянки розведення: які саме – не уточнюється.

Очільник МВС Арсен Аваков, який входив до складу української делегації, заявив, що ці ділянки будуть узгоджені згодом.

Станом на зараз розведення сил вже відбулося у трьох ділянках на Донбасі – Станиці Луганській, Золотому та в районі Петрівського.

Розведення сил на нових ділянках має відбутися до кінця березня наступного року.

Також сторони домовилися про підтримку створення нових пунктів пропуску вздовж лінії розмежування і заявили, що “вважають за необхідне інкорпорувати “формулу Штайнмаєра” в українське законодавство”.

Наступний саміт лідери України, Росії, Франції та Німеччини домовилися провести через чотири місяці.

“Для мене цього замало”

“Є багато питань, які сьогодні нам не вдалося вирішити. Впевнений, ми обов’язково зробимо це у майбутньому”, – сказав за результатами зустрічі Володимир Зеленський.

Він також зазначив, що на деякі поступки у перемовинах Україна не піде ніколи – зокрема, він заявив про неможливість федералізації і про неможливість відторгнення українських територій.

“Всі ми знаємо, що для кожного українця і Крим і Донбас – це Україна”, – додав Зеленський.

“Багато тем сьогодні обговорювалося… Результат для першої зустрічі – для мене цього замало, хочеться більше вирішити проблем. Але ми ці всі питання обговорили, вони на порядку денному”.

Серед питань, з яких не вдалося домовитися, контроль над кордоном. “У нас з президентом Росії різні погляди щодо передачі кордонів, з приводу того, коли це можливо”, – сказав Зеленський.

За його словами, Володимир Путін вважає, що контроль українській владі має бути переданий після виборів на Донбасі.

“Я піднімаю питання про те, що передача кордону має бути до виборів. Поки що в нас різні погляди. Але ми зобов’язані знайти вихід в цих питаннях”.

Нормандський саміт

Володимир Путін, своєю чергою, коментуючи результати перемовин, заявив, що залишився ними задоволений, адже в багатьох питаннях було досягнуто прогресу: “Процес рухається в правильному напрямку”.

Путін сказав, зокрема, що у питанні вирішення конфлікту на Донбасі “є потепління” і заявив про необхідність прямих переговорів між Києвом та представниками так званих “ЛНР” і “ДНР”.

“Дуже важливо, щоб сторони конфлікту вели прямий діалог. Жоден конфлікт у світі не вирішувався без прямого діалогу”, – сказав Путін.

Російський лідер також вкотре висловився про необхідність закріплення особливого статусу Донбасу в українській конституції.

Що з газом?

Під час саміту українська та російська сторона, окрім врегулювання конфлікту на Донбасі, обговорювали й питаннь газових поставок.

За словами виконавчого директора “Нафтогазу” Юрія Вітренка, який входив до складу української делегації у Парижі, жодних конкретних домовленостей у газових питаннях досягнути не вдалося. Натомість сторони “домовилися продовжити домовлятися”.

“Була конструктивна розмова, де обидві сторони виклали свої позиції щодо цілої низки питань – зокрема, питання газу. Домовилися продовжити домовлятися”, – сказав Вітренко.

Чинний контракт про транзит російського газу через Україну перестає діяти 1 січня 2020 року, новий досі не підписано.

Україна зацікавлена у підписанні цього документу, оскільки транзит щороку забезпечує від 2% до 3% українського ВВП. Окрім того, новий контракт має частково убезпечити Україну від наслідків запуску обхідного газопроводу.

Пан Вітренко також запевнив, що Україна не відмовляється від своїх вимог про виплату Росією боргу у розмірі 3 мільярдів доларів за рішенням Стокгольмського арбітражу: “Ми пояснили, чому позиція арбітражу є обов’язковою для виконання”.

Водночас Володимир Зеленський після завершення саміту заявив, що питання виплати боргу, “як йому здається”, вирішене: “Ми готові взяти газом”, – сказав президент.

Джерело

Нагадуємо, Вадим Рабінович: “Якщо Зеленський привезе нам мир, то він виконає волю народу”

Читайте також: Під час виступу на Майдані Петра Порошенка закидали яйцями (ВІДЕО)

Будьте в курсі з “ПЕРШИЙ.com.ua” – підписуйтесь на наш канал в Telegram, а також сторінку в InstagramЗалишити коментар

avatar
загрузка...
Реклама
Реклама
Loading...