Головна » Політика

Про що домовилися на закритій зустрічі Волкера і Суркова

"Вашингтон і Москва шукають шляхи виходу з кризи"

В суботу провели зустріч помічник президента Росії Владислав Сурков і спецпредставник Держдепартаменту США по Україні Курт Волкер.

Зустріч відбулася в Белграді – столиці Сербії, держави, яка відмовилася приєднатися до санкцій проти Росії. Таким чином Москва продовжила традицію приймати представників США на умовній “своєї” території. Як би натякаючи – “це більше треба вам, а не нам”.

Нагадаємо, раніше Сурков і Волкер зустрічалися в Мінську. А з попередником Волкера – Вікторією Нуланд – Сурков розмовляв в Калінінграді.

Офіційно заявленою темою переговорів була необхідність дотримання мінських угод по Донбасу і миротворча місія ООН в регіоні.

В суворої секретності

Це була одна з найбільш закритих зустрічей представників Росії і США. Волкер і Сурков уникали преси, не відкриваючи ні місця, ні часу переговорів. Про їх хід та закінчення стало відомо з уривчастих відомостей від сербських офіційних осіб.

Та й дата зустрічі стала відома майже випадково – спочатку від російських пранкерів, які говорили з Волкером від імені секретаря РНБО Олександра Турчинова. Потім від російського політтехнолога Олексія Чеснакова. Тобто офіційно ні Росія, ні США про візит Волкера і Суркова в Белград спочатку не повідомляли.

Цікаво, що буквально за день до зустрічі – в п’ятницю – президент Порошенко зі скандалом проштовхнув через Раду закон про продовження особливого статусу Донбасу. А вже в суботу, коли Волкер і Сурков тільки почали спілкування – підписав його.

Можливо, продовження цього статусу було частиною “дорожньої карти”, по якій негласно йдуть переговорники від Росії і США. Без чого зустріч і зовсім могла не мати сенсу. Тому Порошенко так і поспішав провести закон через парламент і підписати його.

Сурков говорить, Волкер мовчить

Першим – і поки єдиним – прокоментував результати таємничої зустрічі Владислав Сурков.

“Обговорювалося запропонований Росією проект резолюції ООН по Донбасу (введення миротворців для охорони місії ОБСЄ – прим.ред.). Знайдено порозуміння по ряду позицій. Більшість виявлених розбіжностей визнані переборними”, – розповів Сурков.

За його словами, в ході переговорів йшлося про необхідність виконання мінських угод. “У тому, що в кінцевому підсумку результат буде, не сумніваємося”, – додав помічник російського президента.

Волкер поки ніяк не прокоментував результати зустрічі.

Що означають слова Суркова

1. Зі слів помічника Путіна слід, що Росія наполягає на своєму варіанті миротворчої місії в Донбасі – Сурков не сказав, що обговорювалися якісь інші варіанти. Це – миротворці в основному на лінії розмежування. Для охорони представників ОБСЄ вони можуть заходити і вглиб невизнаної території.

Нагадаємо, що Україна і США з трибун ООН та інших дипломатичних майданчиків формально відміли російську версію миротворців. Але, за словами Суркова, в закритому форматі її обговорюють і, більш того, “знайдено взаєморозуміння з низки позицій. Більшість виявлених розбіжностей визнані переборними”.

Втім, не можна виключати, що мова йшла про розширення мандата миротворців – не тільки для охорони місії ОБСЄ, а й для повноцінного контролю всієї лінії розмежування і кордони з Росією. Але, як уже писала “Страна” на такий компромісний варіант Москва буде готова піти тільки за однієї умови – якщо миротворці з “сепаратистської” сторони лінії розмежування будуть російськими або ж з країн, чий військово-політичний курс контролюватиметься Росією.

Але раніше проти цього неодноразово виступала українська сторона.

2. Вперше від Суркова було чути однозначний оптимізм, що Мінські угоди виконають ( “В тому, що в кінцевому підсумку результат буде, не сумніваємося”). Можливо, це пов’язано з продовженням Києвом особливого статусу Донбасу напередодні – за заздалегідь узгодженим планом.

Нагадаємо, що раніше Волкер заявял, що після введення миротворців на Донбасі можуть пройти вибори. А після проведення виборів, як відомо, вступає в силу закон про особливий статус, який дає непідконтрольним територіям право самим формувати суди, органи прокуратури і “народну міліцію”, а учасники війни з боку сепаратистів будуть амністовані.

Тобто, буде реалізована політична частина Мінських угод. Правда, для цього необхідно пройти ще великий і дуже складний шлях – прийти до компромісу по миротворцям, прийняти у Верховній Раді закон про місцеві вибори на Донбасі (що поки здається неймовірним), який влаштовує всі сторони, а потім – через рішення уряду, відновити повноцінні торгово економічні відносини з непідконтрольними територіями і погодитися з тим, що вони реінтегріруются в Україну з особливим статусом (включаючи свої, по суті непідконтрольні Києву, силові структури).

На даному етапі, повторимося, все це виглядає як фантастика (принаймні, при збереженні нинішньої української влади). Але, можливо, у Волкера і Суркова вже є своє бачення як цю фантастику перетворити в реальність.

“Вашингтон і Москва шукають шляхи виходу з кризи”

Глава МЗС Сербії Івіца Дачич заявив, що факт зустрічі в Белграді є “показником змін і внаслідок поліпшення зовнішньополітичної позиції Сербії”.

В цілому найбільш інтенсивно висвітлювали зустріч представники сербських ЗМІ. Сербам лестило, що вони перетворюються в міжнародний переговорний майданчик.

Так, місцеві оглядачі прийшли до висновку, що Белград впорався із завданням влаштувати знаменну зустріч далеко від очей громадськості. Вони підкреслюють, що раніше Волкер відмовився їхати в Росію, а Сурков через міжнародні санкції не може їхати в країни Євросоюзу.

Відзначимо, що Сербія визнає територіальну цілісність України, але не вводить санкції проти Російської Федерації.

В Белград часто приїжджають ті російські політичні діячі, яких не пускають на Захід.

Через це політику Сербії часто в ЗМІ називають “багатовекторною” (також як колись політику України) – прагнення зберегти курс на вступ в ЄС при одночасному збереженні дружніх відносин з Москвою.

До слова, деякі оглядачі в Сербії вбачають в самому факті зустрічі Суркова і Волкера в Белграді сигнал про те, що Вашингтон і Москва шукають шляхи для вирішення конфлікту на Донбасі без участі Євросоюзу, якому зараз не до українського питання, оскільки він сам знаходиться в кризі.

За матеріалами: https://strana.ua