Коли чекати на дешеві кавуни та дині

29.07.2019 22:40 107 0
Коли чекати на дешеві кавуни та дині

Враховуючи велику вагу кавунів, один красень може заважити й на 70 гривень, а динька – 40 гривень. Таку вартість баштанних важко назвати низькою.

Чи безпечні вже кавуни й дині для щоденного вживання та коли їхня ціна максимально знизиться – журналістка 24 каналу розпитала в експертів.

Все ще небезпечно?

Наразі ринки та супермаркети завалені кавунами й динями. Продавці переконують у безпечності нинішнього врожаю, проте не всі покупці ризикують їх купувати, чекаючи на розпал сезону – серпень.
Так, торік киянка Валентина почала купувати кавуни в середині липня. Посмакувавши ягодами кілька днів, дівчина помітила на руках дивний висип. Хоч раніше алергії на кавуни у неї не було. Лікар це пояснила надмірною кількістю добрив. Тож, від споживання кавунів довелось відмовитись. Цьогоріч дівчина з осторого поглядає на баштанні, чекаючи серпня. Експерти ж наголошують – сучасна селекція дозволяє вирощувати більшість культур без застосування великої кількості нітратів і добрив. Актуальною для України є й проблема дороговизни добрив через що чимало вітчизняних фермерів не можуть дозволити собі їх багато купувати. Водночас, перевірки показали – зараз вміст добрив у кавунах в багато разів перевищує норму. Як зменшити ризик отруєння нітратами, дивіться тут:

Купуючи кавуни, потрібно розуміти – ви все ще ризикуєте ними отруїтись. Насправді, вірогідність перевищення рівня добрив – 50 на 50, тому варто трохи почекати: за тиждень можна буде купити безпечні традиційні сорти баштанних, – переконує голова Асоціації постачальників торгівельних мереж Олексій Дорошенко.

Недешеве транспортування

Кінець липня – період масового збору врожаю динь і кавунів на Херсонщині. Тож, найближчим часом варто очікувати на їхнє здешевлення в столичній торгівельні мережі. На переконання виконавчого директора Економічного дискусійного клубу Олега Пендзина, цьорогіч баштанні непогано вродили і їхня вартість буде невисокою. Принаймні, ціни не перевищуватимуть минулорічні показники. Проте, висока врожайність – це півсправи. Чи не основну частку вартості ягід, які продаються в столиці та на заході країни, складають видатки на транспортування.

Коли ми рахуємо ціну такого типу ягід, необхідно зважати на транспортні видатки. Їх везуть доволі довго, тому дорогий не сам кавун, а його доставка, – пояснює Олег Пендзин.

Ця проблема була актуальною у всі часи. Зрозуміло, що довезти кавуни з Херсонщини до Києва і до Львова – коштує по-різному. Приміром, до столиці можна запустити баржу по Дніпру, а от на Західну Україну вже ні. Тож ціна залежатиме ще й від регіону, де продаватимуть врожай.
Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!