Завантажити мобільний додаток Завантажити мобільний додаток

Головна » Ексклюзив

Берегівський винний фестиваль. Постскриптум

Позитивні емоції й добрий настрій не підлягають підрахуванням

От і завершився ХV-й Міжнародний фестиваль «Біле вино». Скільки випито й продано на ньому напою сонця та землі, напевно, ніхто так й не підрахує. Позитивні емоції й добрий настрій, теж не підлягають підрахуванням.  Зате, чітко, можна наголосити, він удався організаторам в особі Винного Рицарського Ордену святого Венцела та за підтримки міського ради, – на славу! А найголовніше, – побито рекорд відвідувачів цієї справжньої фієсти виноградарів-виноробів.  Правда, цього разу, було надто вже багато, як не мене,працівників поліції, які забезпечували громадській порядок. Але це не допомогло уникнути нічних бійок між ретивими шукачами істини у вині. Скажемо, в ніч на з 9 на 10 березня, до приймального відділення ЦРЛ,  за допомогою звернулося п’ять  берегівчан. Але це, так, нюанси, які не спаплюжили загальної, привабливої картинки зі свята.

Звернув увагу,та й не тільки автор, на відсутності на фестивалі керівників району, міста, області. Хоча їх присутність була проанонсована. Більш того, в сценарії, яким скористався, коли готував попередні свої матеріали, були зазначені виступи-привітання, зокрема очільника ОДА –  Геннадія Москаля, міського голови – Золтана Баб’яка. Цього разу на сцені були відсутні і угорські консули в Ужгороді та Берегові. З офіційних осіб був на фестивалі й виступив з привітаннями, заступник міського голови Михайло Ляшко. Випадково? Вважаю, що ні.

Родзинкою цього справжнього багатолюдного свята, стало проведення конкурсу на визнання найкращих вин. Цього разу, якість і смак, визначали професійні фахівці цього профілю з Угорщини. Як наслідок, з’явилися, серед найкращих виноробів Закарпаття, нові прізвища. Зокрема Руслан Орос, Ласло Арпад, Чомо Цомбо. Підтвердженні надбання родини Шош і Параски та Василя Надя. Знову відзначені та нагороджені – винні фірми, власники великих виноградних плантацій , «Чизай» та «Котнар.

Вже за традицією, громадськість разом з членами Винного  Рицарського Ордена святого Венцела, вшанувала знаного лікаря-хірурга, неперевершеного винороба та виноградного селекціонера Берталона Ліннера, поклавши віночок з державною символікою  до його підгруддя (на фото).  Канцлер цього ордену, пан Томпа, одному із сайтів, надав неправдиву інформацію. Мовляв про те, що, нібито, доктор Ліннер, зробив складну операцію самому Сталіну і отримав в подарунок престижне авто «Победу». Насправді, це лише вигадка або цікава легенда. Постать доктора Ліннера серед  берегівчан – обожнююч. Адже немає у нас родини, якій би не допоміг цей лікар-гуманіст. А насправді, у березні 1950 року, доктора Ліннера, було представлено на нагородження орденом Леніна. На жаль, він  його не отримав, бо щоб отримати найвищу радянську відзнаку, потрібно було  бути членом КПРС та мати нагороду нижчого рівня на кшталт – ордену «Знак Пошани». А щодо «Победи», то все життя знаний лікар пересувався на біциглях.

І на закінчення – 13 жовтня 2016 року набув чинність давно очікуваний виноробами-аматорами Закон України  від 20 вересня 2016 року № 1534-VІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів щодо оптової торгівлі алкогольними  напоями, виготовлені з власного (не придбаного) винного матеріалу. Цим законом закарпатським виноробам  скасовано ліцензії на оптову торгівлю вином власного виробництва. Нагадаємо, раніше дрібних виноробів (до них автор відносить і себе)прирівнювали до великих виробників, які випускають свою продукцію мільйонними літрів та виготовляють  продукцію на придбаній сировині. Дрібних виноробів змушували  платити за окрему ліцензію, вартість якої складала півмільйона гривень. Для виноробів, в тому числі і берегівських, ця сума була абсолютно не підйомною. Наразі, відтепер, винороби-аматори зможуть здійснювати оптову торгівлю вином без отримання окремої ліцензії.

Валерій Разгулов

Джерело: Перший кабельний

Реклама
Реклама