Закарпатці зможуть обирати собі постачальника електроенергії

21.06.2017 10:36 239 0
Закарпатці зможуть обирати собі постачальника електроенергії
— Цей закон рамковий, — розповідає газеті Експрес Сергій Рябцев, заступник директора науково-технічного центру «Психея». — Тобто від його ухвалення поки що нічого не зміниться, але згодом — так. Закон прописує головне — структуру ринку електричної енергії.
Чому він потрібен? Бо запроваджує конкуренцію. Тепер виробники за фіксованими цінами реалізовують електричну енергію ДП «Енергоринок». Воно робить мікс із цієї енергії й реалізовує її кінцевим споживачам за тією ціною, яку встановлює. Жоден споживач не може обрати для себе постачальника. Виробники між собою не конкурують. Нова схема, яку запроваджують, передбачає створення щонайменше двох конкурентних ринків — виробників та постачальників. Якщо виробники не знижуватимуть ціни, вони просто не зможуть конкурувати. Постачальники продаватимуть електроенергію кінцевим споживачам. При цьому буде розділено функції генерації, розподілу, транспортування і продажу електричної енергії. Наприклад, нині всім цим займаються обленерго. Якщо набуде чинності закон, то будуть відповідні постачальники електричної енергії і трейдери на цьому ринку, а обленерго займатимуться виключно обслуговуванням мереж. Вони не матимуть права продавати електричну енергію споживачам. Те ж саме стосується й «Укренерго», що буде оператором магістральних мереж і не зможе продавати електричну енергію. Тобто монополізму поменшає. — Чого чекати від цін на світло? За останні два роки вартість електричної енергії для населення зросла майже втричі.
— Кінцеві ціни залежатимуть від того, чи запрацює передбачений цим законом інститут захисту споживачів. Зокрема, енергетичний обмундсмен, незалежний регулятор НКРЕКП та інші. Якщо ці інститути не запрацюють, зросте ризик різкого здорожчання електричної енергії. Все залежатиме ще й від того, які нормативно-правові акти ухвалять для виконання цього закону і чи збережуться старі схеми зловживань на енергетичному ринку. Саме в цьому я бачу головну небезпеку.
-- Чому ціни можуть різко зрости?
— Бо тариф визначатимуть цінами, які встановить продавець електричної енергії. От і все. Держава не стримуватиме ціни на якомусь рекомендованому рівні, бо буде конкурентний ринок. Кожен виробник зможе запровадити ціни, які захоче, як сьогодні встановлює ціни той чи інший монополіст. На жаль, регулятор, який мав би за цим слідкувати, захищає більше інтереси продавців, а не споживачів.
Цей закон ухвалено для виконання міжнародних зобов’язань. Але побачимо, як його втілюватимуть у життя. Далі справа за безпосередніми учасниками ринку і тими, хто буде відповідальний за виконання пунктів плану імплементації міжнародних зобов’язань України у галузі електроенергетики. Леся ЯСИНЧУК

Будьте вкурсі з ПЕРШИЙ.com.ua - приєднуйтесь до наших спільнот:

Коментарі - 0

Поки немає коментарів, будьте першим, залиште свій відгук!