В обласній лікарні Ужгорода обговорили нюанси новоприйнятої медреформи

В обговоренні взяли участь Олександр Ябчанка, експерт з медичної реформи Реанімаційного Пакету Реформ, та Наталія Острополець, начальник відділу організації спеціалізованої медичної допомоги Управління медичної допомоги дорослим Медичного департаменту МОЗ

В обласній лікарні Ужгорода обговорили нюанси новоприйнятої медреформи

Головний старт медреформи планується в 2020 році. 2018-го почнуться перші незначні, але важливі зміни у співпраці лікарів з пацієнтами, які торкнуться первинної ланки охорони здоров’я та умов співпраці сімейного лікаря і пацієнта. У той же час держава продовжить платити і за тих пацієнтів, які ні з ким не підпишуть угоди. Гроші підуть в ті поліклініки, де зареєстровані люди. Тобто, фінансування, за словами експертів, не припиниться.

Також будуть створені два списки пацієнтів – «червоний» (ті, які не уклали договору з лікарем) і «зелений». При цьому списки ніяк не повинні впливати на надання послуг. Уся первинна допомога повинна бути безкоштовною, включаючи направлення лікаря на здачу аналізів або додаткові обстеження.

Крім того, в авторів медреформи є хороша і погана новини для лікарів.

Перша полягає в тому, що українські медики зможуть заробляти в кілька разів більше. Розмір їх доходів залежатиме від кількості пацієнтів. Поступово лікарі первинної ланки будуть забувати таке слово, як «зарплата», і оперуватимуть словом «дохід», який буде залежати від кількості пацієнтів у лікаря. Також їх чекають такі зміни, як свобода вибору місця роботи і припинення статусу бюджетника. Зі старту медреформи кожен лікар зможе обирати форму роботи: він може залишитися найманим працівником у комунальному підприємстві МОЗ або ж практикувати як приватний лікар. У будь-якому випадку державні гроші підуть як до одних, так і до інших. За кожного пацієнта лікар отримає 370 грн, а за дітей і пенсіонерів держава буде платити удвічі більше.

Тепер про погану новину. Вона полягає в тому, що в боротьбі за пацієнтів багато лікарів можуть втратити роботу. Тому, як стверджують у міністерстві, в медиків з’явиться стимул надавати якісне обслуговування пацієнтові, щоб не втратити свій дохід. Так, в боротьбі за пацієнта лікарі не стануть приписувати їм «зайві» хвороби. Тому що саме лікар буде відповідальним за те, щоб хворий зміг безкоштовно здати аналізи або пройти обстеження. За рахунок такої конкуренції, запевняють ініціатори реформи, можна очікувати поліпшення інфраструктури. І медичні установи будуть зацікавлені витрачати кошти ефективно. У той же час є ймовірність, що деякі лікарні закриються, якщо не зможуть стати конкурентними.

39-1 39-2 39-3

Детальніше про всі переваги та недоліки реформи дивіться незабаром у сюжеті «Першого Кабельного«.

191

КОМЕНТАРІ